Yatırım yapmaya başla!

Daimler Yöneticisi: “Küresel Ticaret Savaşının Bedelini Tüketici Ödeyecek”

Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi, Kamyon ve Otobüs Grubu Başkanı Martin Daum, tüm dünyanın endişeyle izlediği küresel ticaret savaşı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Daimler Yöneticisi: “Küresel Ticaret Savaşının Bedelini Tüketici Ödeyecek”

Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Martin Daum, bugün verdiği demeçte ABD ile Çin arasındaki yükselen ticaret geriliminin uzun vadeli projeler planlamakta gittikçe zorlanan otomobil sektörünü etkilediğini söyledi. En büyük endişenin gelecekteki projeler olduğunu vurgulayan Martin Daum; “Amerika Birleşik Devletleri’nde çelik ve alüminyum fiyatları yükseldi, bu da vergilerimizi daha pahalı hale getirdi” dedi.

Ayrıca Daum konuşmasında; “bu günlerde 2022, 2023’te başlayacağımız ürünlerden bahsediyoruz. Ağır yatırım yapmak zorunda olan tedarikçilerimizle konuşuyoruz ve onların söz konusu yatırım kararlarını almak için istikrara ihtiyacı var” ifadeleriyle dikkat çekti.

Salı günü Pekin’den gelen misilleme yorumu ve ardından 60 milyar dolarlık tarife açıklaması ile iyice artan gerilim, iş dünyasındaki mevcut endişeleri daha da yükseltti.

Daimler Yöneticisi Ticaret Savaşı Endişeleri Bu noktada Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Martin Daum’un ticaret savaşıyla ilgili yorumları, sektörün endişeleri hakkında az çok fikir verdi. Keza Daum; “herkes bir duvar inşa etmeye başlar ve ekonomisini kapatırsa -ki bunun örneklerini çok gördük- sonrasında sınırı kapatan kişi acı çeker” yorumunu yaptı.

İlaveten Daum, bundan üreticinin etkilenmeyeceğini fiyat baskısını hissedenin tüketici olacağını dile getirdi.

Martin Daum Küresel Ticaret Savaşı Tüketiciyi Vuracak DiyorDüşüncesini de; “nihayetinde acı çeken bir şirket değil tüketici olacak çünkü ulaşım aha pahalı hale gelecek ve bu da raflarda ve mağazalarda tüketici fiyatlarını etkileyecek” sözleriyle anlattı. Sonuçta, Avrupa otomobil sektörünün ticaret savaşının bir zayiatı olduğu, çünkü üretim ve hammadde tedarikinin sınır ötesi harekete dahil olabileceği yönündeki endişeler biliniyordu.

Çelik ve alüminyuma gelen tarifelerle geleceği çevreleyen belirsizlik sonucunda otomobil üreticileri de hedefleri karşılamakta zorluk yaşıyordu.

Martin Daum Otomobil Sektörü Ticaret Savaşından Nasıl Etkilendi Haziran ayında Trump, Avrupa Birliği’nden yapılan tüm araba ihracatlarına % 20’lik ek gümrük vergisi tehdidinde bulunmuştu. Başkan Twitter’dan yaptığı açıklamada AB’nin ABD üzerindeki vergileri kaldırmazsa o zaman Amerika’nın harekete geçmekten başka seçeneği kalmayacağını bildirmişti.

Bu tehdit Avrupa otomobil sektöründeki hisseleri negatif bölgelere göndermişti. Ayrıca AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmstrom, Ağustos ayında yaptığı açıklamada ABD’nin aynı şeyi yapması halinde araç tarifelerini sıfıra bile indirmeye istekli olduklarını söylemişti.

Teklif geçen ay Trump tarafından yeterince iyi olmadığı için reddedilmiş, AB’nin Çin kadar kötü, yalnızca daha küçük olduğunu aktarmıştı. Bu noktada, Investec Wealth Management yaptığı açıklamada sektörün istikrarsız olduğunu vurgulayarak; “uzun vadeli karlılık için yeterli güvence veremeyecek otomobil üreticilerinden genel olarak kaçınılmalıdır” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum