Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhuriyetçilere Göre ABD Ekonomisi Harika, Demokratlara Göre Değil

Yapılan bir araştırma, ABD ekonomisi konusunda Cumhuriyetçiler ile Demokratların çok farklı düşüncelere sahip olduğunu gösterdi.
Cumhuriyetçilere Göre ABD Ekonomisi Harika, Demokratlara Göre Değil
Yorum

Yapılan bir çalışma, ABD’de ekonominin nasıl olduğu sorusuna verilen cevapların, kişinin Cumhuriyetçi mi yoksa Demokrat mı olduğuna bağlı olarak değiştiğini gösterdi.

Amerikalıların ekonomiye ilişkin görüşleri her zaman politik eğilimlerle ilişkilendirilmiş olsa da Çarşamba günü Pew Araştırma Merkezi (Pew Research Center) tarafından yayınlanan anket, artık çok daha partizan hale geldiklerini öne sürdü.

Çalışma, Başkan Donald Trump’ın 2017’de göreve başlamasından bu yana ekonomiye ilişkin olumlu algılardaki artışın neredeyse hepsinin Cumhuriyetçiler arasında geliştiğini bildirdi.

Cumhuriyetçilerin ya da Cumhuriyetçilere meyil gösteren bağımsızların yüzde 75’i, ekonomik şartların mükemmel ya da iyi durumda olduğunu savundu.

Cumhuriyetçi %75 Ekonomi İyi Değil Bu özellikle de yüksek gelirli Cumhuriyetçiler arasında geçerli oldu ki grubun yüzde 89’u böyle hissettiğini belirtti. Ancak Demokratların ya da Demokratlara meyledenlerin sadece yüzde 41’i ekonominin mükemmel ya da iyi olduğunu dile getirdi.

İyi durumda olan Demokratların yalnızca yüzde 55’i bu görüşü paylaştı. Sonuçta Trump, başkanlığı boyunca ekonominin gücüyle övünmüş ve bunu haklı sebeplerle yapmıştı. Örneğin işsizlik oranı Kasım ayında yüzde 3.5’e gerilerken, Eylül ayında da ulaşılan 50 yılın en düşük seviyesini temsil etmişti.

Borsa da rekor kırdı ve S&P 500, yalnızca Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesini 11 kez kırdı.

Trump Ekonomi Övünüyor Bu arada 2020 Demokrat başkan adayları, zenginlerin, orta ve düşük gelirli Amerikalıların pahasına Trump’ın liderliği altında avantaj sağladığını savunuyorlar. Pew’e göre hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Amerikalılar, kişisel olarak ekonomiden faydalanmadıklarını düşünüyor. Genel olarak, ankete katılanların sadece yüzde 31’i ekonominin kendisine yardım ettiğini düşünürken, yüzde 46’sı kendisine zarar verdiğini belirtti.

Cumhuriyetçilerin sadece yüzde 42’si mevcut ekonomik koşulların kendisine ve ailesine yardım ettiğini söyledi. Yüzde 32’si kendisine zarar verdiğini, yüzde 26’sı ise ekonominin kendisine ne acı verdiğini ne de yardım ettiğini aktardı. Düşük gelirli Cumhuriyetçilerin ise yüzde 47’si mevcut koşulların kendisine zarar verdiğini öne sürdü.

Demokratların sadece yüzde 23’ü ekonominin kendisine yardım ettiğini, yüzde 57’si kendisini incittiğini ve yüzde 19’u da ne yardım ettiğini ne de zarar verdiğini dile getirdi. Düşük gelirli Demokratların yaklaşık yüzde 65’i mevcut ekonomik koşulların kendisini ve ailesini incittiğini düşünüyor. Genel olarak, 10 Amerikalıdan yaklaşık yedi tanesi ekonominin zenginlere yardım ettiğini düşünürken yüzde 58’i orta sınıfa ve yüzde 64’ü de fakirlere zarar verdiğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu