Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EKK Açıklamasıyla Dolar/TL 3,40 Seviyesini Gördü

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından toplanacağı haberinin gelmesi, Dolar/TL kurunun yeniden rekor kırmasına neden oldu. 3,40 liranın üzerini gören Dolar/TL ile ilgili gelişmeler haberimizde;
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EKK Açıklamasıyla Dolar/TL 3,40 Seviyesini Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Salı günü toplanması beklenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Başbakan Binali Yıldırım’ın programı nedeniyle iptal edilmişti. Bugün ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 19:30’da EKK’nin toplanacağı haberi geldi. Bu haber ile 3,38 liranın altına gerileyen Dolar/TL kuru, yeniden yükselişe geçti. 3,40 seviyesinin üzerini gören kur, 3,38 sınırında günü kapatmaya hazırlanıyor.

8 Kasım tarihinde gerçekleşen ABD Başkanlık seçimlerinden sürpriz bir şekilde Donald Trump’un çıkması ile Dolar/TL kuru, üst üste rekor kırmıştı. Yükselişler devam ederken piyasalar dikkatini, 24 Kasım Perşembe günü bir araya gelecek olan TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevirmiş oldu. Gün içerisinde 3,3523 liraya kadar düşen kur, doların diğer para birimleri karşısında değer kazanmasıyla birlikte 3,4004 lira seviyesine kadar yükseldi.

HSBC Portföy Yönetimi’nden İbrahim Aksoy; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın gecelik borç verme faizinde, Türk lirasını olumlu yönde etkileyecek bir artış yapma ihtimali olduğuna, notlarında yer verdi. Ayrıca Aksoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB’yi bu konuda ikna edeceğinden de bahsetti.

FED’in ticaret ağırlıklı dolar endeksi ise bugün açıklanacak tutanaklar öncesinde 14 ayın en yüksek seviyelerine çıktı. Bu endeks; ABD’nin en büyük 26 ticaret ortağı ülkesinin para birimlerinin, dolar karşısındaki değerini ölçüyor. Endeks, FED 2016 Kasım tutanakları öncesi gösterdiği yükselişle birlikte, 2002 yılının Ekim ayından bu yana görülen en güçlü seviyelerini kaydetmiş oldu.

FED’in 13 – 14 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği para politikası toplantısından faiz artırım kararı çıkma ihtimali, % 100’ü gösterdi. Buna karşın dolardaki yükselişin, ihracatı ve düşük enflasyonu olumsuz yönde etkileme ihtimali nedeniyle faiz artırımının yine ertelenebileceği düşünülüyor.

JP Morgan ise Türk lirasının, dolar karşısında 2016 yılını 3,50 seviyesinden kapatabileceğini dile getirdi. Ayrıca 2017 yılının sonunda da Dolar/TL kurunun, 3,65 seviyesinde olacağından bahsetti. JP Morgan Analisti Anezka Christovova tarafından dün yayınlanan raporda, Türk lirasının yüksek cari açık ve fazla gevşek para politikası yüzünden, ABD faiz oranlarındaki artışa aşırı duyarlı olduğu belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar