Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO Zirvesi Açıklaması

NATO Liderler Zirvesi için Brüksel'de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO Zirvesi Açıklaması
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Belçika’da yapılan NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi’ne katıldı. Zirve sonrası yaptığı basın açıklamasında, Rusya-Ukrayna savaşı için çözüm arayışı sözlerini yineledi.

Söz konusu mesele ile ilgili olarak “Kırım’ın ilhakına her zaman karşı çıktık. Türkiye, Ukrayna-Rusya durumunda özel bir konumda yer alıyor. Bölgemizde sulhun hakim kılınması için çabalıyoruz. Müzakereleri yakından takip ediyor ve destekliyoruz.” dedi.

“İnsani yardımlar noktasına üzerimize düşeni yapıyoruz” diyen Erdoğan, müzakerelerde az da olsa ilerleme olduğunu belirtti.

“NATO genel sekreterine kritik dönemde liderler toplantısına öncelik ettiği şahsım, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Değerli dostum Stoltenberg’in gösterdiği liderlik ve görev süresinin uzatılmasıyla canı gönülden tebrik ediyorum. Belçika makamlarına ev sahipliğinden ötürü tebrik ve takdirlerimi ifade ediyorum.” şeklinde konuştu.

Ukrayna meselesinde NATO müttefikleri olarak savunma yapısını güçlendirmeye yönelik kararlar alındığını söyledi. Ukrayna’nın bağımsızlığının temel öncelik olması gerektiğini, Montrö’nün yetkilerini gerilimi azaltmak için kullandıklarını ifade etti.

Nihai çözümün iki ülkenin yanında uluslararası kamuoyunun kabul edeceği muteber bir formüle dayanması gerektiğini düşündüklerini ifade etti. Zirvede, müttefiklerin korunması ve güvenliğin bölünmezliği ilkesine dikkat çektiklerini belirtti.

“Madrid’te düzenlenecek NATO zirvesine bugünkü toplantımız önemli bir kilometre taşını oluşturacak. Madrid’de NATO’nun yeni stratejik konsepti ön plana çıkacaktır.” diyen Cumhurbaşkanı, müzakereleri yakından takip ettiklerini aktardı.

Müttefikler arasında gizli açık ambargoların gündeme gelmemesi gerektiğini, Türkiye’nin savunma sanayisi önündeki kısıtlamaların kaldırılmasının herkesin menfaatine olacağını dile getirdi.

Erdoğan: Türkiye’ye Hak Ettiği Yerin Verilmesi Beklentimizi Paylaştık

Erdoğan: Türkiye’ye Hak Ettiği Yerin Verilmesi Beklentimizi Paylaştık
Kaynak: Twitter

Bugünkü temaslarına değinen Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı, İtalya, Estonya, İspanya ve BAE devlet başkanlarıyla ikili görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı.

Ana konunun Ukrayna krizi olmasının yanında, Gümrük Birliği güncellenmesine, vize serbestisi sürecinde esneklik sağlanmasına, birliğin geliştirdiği ortak savunma ve güvenlik yapılarında Türkiye’nin hak ettiği yerin verilmesine dair beklentileri paylaştıklarını söyledi.

Putin ve Zelenskiy ile görüşmeleri sürdüreceklerini belirten Erdoğan, “Beyaz Rusya’da devam eden süreçle ilgili teknik altyapının devam ettiği çalışmalarda NATO, silahsızlanma, kollektif güvenlik, Rusça’nın resmi dil olarak kullanılması gibi konularda adeta bir ittifak söz konusu. Bunun dışında Kırım, Donbass meselesi var ki, buna Ukrayna’nın sıcak bakması mümkün değil. Zelenskiy’nin ifade ettiği gibi bunu referanduma getirmek akıllı bir liderliği ortaya koymuştur.” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu