Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan Tıp Bayramı’nda Sağlıkçılara Müjdeler Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beleştepe'de düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu.
Erdoğan Tıp Bayramı’nda Sağlıkçılara Müjdeler Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan açıklamasına, ülkemizi küresel sağlık sistemi içerisinde en iyi yere getirmeyi  istediklerini belirterek başladı.

Bilginin ve verinin en büyük değer haline geldiği dönemde sağlık sektörü de giderek güçlediğini kaydeden Erdoğan, “Elbette sağlık denilince akla ilk gelen hekimdir. Hekim ve hakim kavramları aynı kökten geliyor. Ortak özelliği ilmi hikmette mütehassıs, bu tür kişileri ifade etmesidir.” diye konuştu.

Bugünkü tıp ve eczacılık alanlarını kapsayan hekimliğin yanlış bilginin yol açtığı hastalıklardan korumak anlamında kullanıldığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tabip kelimesinin işinin ehli olma halini tanımladığını vurguladı.

Bu ülkenin hekimlerine hem vefa borcu, hem ihtiyacı olduğunu belirten Erdoğan, milletin en kalburüstü evlatlarının tıp fakültelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde yetiştiğini ve çoğunlukla kamuda görev aldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde son dönemde yurt dışına giden doktorlar vardı. Erdoğan konuyla ilgili, bu anlayışla hareket edenlerin çok uzak olmayan gelecekte istikametlerini yeniden ülkelerine çevireceklerinden şüphe duymadığını belirtti.

Dünyanın hastalarını ülkemize göndermesini temenni ettiklerini belirten Erdoğan, Türkiye’nin cazibe merkezi haline geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında sağlık çalışanlarını ilgilendiren yeni düzenlemeleri duyurdu.

Cumhurbaşkan Erdoğan 14 Mart Tıp Bayramı konuşması
Kaynak: Twitter

Cumhurbaşkanı Erdoğan sağlık çalışanlarına yönelik verdiği müjdeleri maddeler halinde sıraladı. İşte o müjdeler…

  • Sağlık çalışanlarına yapılan saldırılarla ilgili sıkıntıları kati olarak çözecek düzenleme yapılacak. Kasten yaralama suçu CMK kapsamında kataloğa dahil ediliyor.
  • Sağlık çalışanlarıyla ilgili mesleki kurulu oluşturulacak. Mesleklerin icrası kapsamında yaptıkları muayene, teşhise ilişkin ceza soruşturması açılabilmesi bu kurulun iznine bağlı olacak. Kamu ve devlette görev yapan sağlık personeline idare tarafından verilen tazminatın rücu ettirilip ettirilmeyeceğine de bu kurul karar verecek.
  • Maaş ve mali haklarında önemli iyileştirmeler sağlanacak. Sağlık personelinin sabit ek ödemeleri merkezi yönetim bütçesine alınarak aylıklarının tek bir bordro ile ödenmesi temin edilecek. Bu uygulama Üniversite hastaneleri için de hayata geçirilecek.
  • Maaşlarda yapılan iyileştirmeler emeklilik maaşlarına da yansıyacak. Hemşireler başta olmak üzere lisans mezunu sağlık çalışanlarının 3600 ek gösterge kapsamına alınacak. Hekim emeklilerinin de maaşları da yeniden ele alınacak. Aile hekimlerinin temel ücretlerinde de artış yapılacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu