Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşlar Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine Toplantısı sona erdi. Alınan kararlar duyuruldu. Detaylar haberde;
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşlar Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren 81 ilde sosyal konut projesinin yanı sıra tahıl koridorundaki son durum, terörle mücadele ve salgın hastalıklar ana gündem maddelerinin görüşülmesi için kabine bugün toplandı.

Bakanlıkların yürütmekte olduğu çalışmaların ele alınacağı kabinenin en önemli gündem maddesinin 81 ilde yapılacak sosyal konut projesinin detayları olması bekleniyordu.

Ve Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Ağustos 2022 dönemi Kabine Toplantısı az önce sona erdi. Toplantıda alınan kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

Erdoğan: Tahıl Krizinin Aşılması Konusundaki Anlaşma Tarihin Dönüm Noktasıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan öncelikle dünya gündeminin en önemli maddelerinden biri olan tahıl krizinin aşılması konusundaki adımlar hakkında güncel bilgiler verdi.

Erdoğan konuya dair yaptığı açıklamada tüm dünya ülkelerinin yakından takip ettiği tahıl krizinin aşılması konusunda atılan adımın tamamen ülkemizin gayretlerinin ürünü olduğunun herkes tarafından kabul edildiğini vurguladı. BM Sekreteri’nin de son olarak bunu şükranlarıyla ifade ettiğini ve bugün itibarıyla yeni adım atılıp gemilerin yola çıktığını söyledi.

Erdoğan konuyla ilgili ayrıca “İstanbul’da 22 Temmuz’da gerçekleşen anlaşmalar tarihin dönüm noktası niteliğindedir. Bu süreci izleyecek olan müşterek koordinasyon merkezi 23 Temmuz’da İstanbul’da faaliyete geçti. Tahıl yüklü ilk gemi bugün hareket etti. Bu gemi İstanbul Boğazı’na vardığında kontrol edilecek, sonrasında yükünü indirdiği limana doğru yolculuğunu sürdürecek” ifadelerini kullandı.

“Tercimizi İstihdamdan Yana Kullandık”

Bir dönem gerileyen istihdamın ekonomik ve sosyal maliyetlerini iyi bildiğini söyleyen Erdoğan bu nedenle tercihlerini istihdamdan yana kullandıklarını ifade etti. Bu sayede dünya küçülürken üreterek büyüme yaşandığını ve ülke ihracatının 250 milyar dolar sınırına geldiğinin altını çizdi. Geçen yıl elde edilen yüzde 11’lik büyüme ile G20 ülkeleri içinde ilk sıraya yerleştiklerini söyleyen Erdoğan, enerji ve gıda başta olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki dengesizliklerinin ülkemizi de etkilediğini dile getirdi.

Asgari Ücret Artışlarına Değinildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücrette tarihi artışlar yaptıklarını ve tüm ücretlerin bu kısmından gelir ve damga vergisini kaldırarak herkese kazanç sağladıklarını da belirtti.

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Hamlesi Müjdesi

Erdoğan detayları merakla beklenen 81 ilde sosyal konut hamlesi hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 170 bin vatandaşı ev sahibi yaparak ekonomik, sağlıklı, güvenli konut üretiminde dünyada eşi benzeri olmayan bir başarı ortaya koyduk” diyen Erdoğan, 81 şehirde toplu konut projelerinin sürdüğünü ifade etti.

Şimdi de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. İlke kez ev sahibi olacak vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği bu proje bitmek üzere” vurgusunu yapan Erdoğan projeye dair ilk detayları da verdi.

Proje ile ilgili dikkat çeken noktaların başında vatandaşların kira öder gibi taksitlerle, yerel ve yatay mimari anlayışına göre inşa edilmiş konut projeleriyle ev sahibi olabileceği açıklaması geldi.

Bu adımın son dönemde ciddi şikayet konusu olan kiraların düşmesine de yol açacağını söyleyen Erdoğan, şehit yakınları, gaziler ve emeklilere her zaman ki gibi yer ayrılacağını, ayrıca ilk defa evlenen geçlerin de kota sahibi olacağını ifade etti.

Erdoğan son olarak projenin detaylı tanıtımının önümüzdeki ay içinde bir toplantıyla gerçekleşeceğini ifade etti.

Erdoğan Gençlere de Bir Müjde Verdi

Gençlere bir müjdesi olduğunu da söyleyen Erdoğan “seyahatsever” adını verdikleri uygulamaya yoğun talep geldiğini söyledi.

Yaş aralığını 18-25’ten 18-30’a yükselttiklerini söyleyen Erdoğan, 1 Eylül tarihine kadar gençlerin yurtlarında konaklayarak diledikleri gibi ülkeyi gezmelerine olanak sağladıklarını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu