Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Credit Suisse CEO’su Tidjane Thiam Casusluk Skandalının Ardından Görevden Ayrılıyor

Credit Suisse CEO’su Tidjane Thiam casusluk skandalının ardından istifa ediyor. Detaylar aşağıda;
Credit Suisse CEO’su Tidjane Thiam Casusluk Skandalının Ardından Görevden Ayrılıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Credit Suisse CEO’su Tidjane Thiam’ın casusluk skandalının ardından istifa ettiği ve yerine şu anda bankanın İsviçre birimini yöneten Thomas Gottstein’ın getirileceği bildirildi. Bu sabah yapılan açıklamada yönetim kurulunun oybirliğiyle Thiam’ın istifasını kabul ettiği duyuruldu.

Başkan Urs Rohner, Thiam’ın 2015 yılında katıldığından beri bankaya muazzam bir katkısının olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Tidjane’nin önderliğinde, Credit Suisse aynı azda stratejimizi yeniden tasarladı, sermayemizi geri kazandı, maliyetlerimizi düşürdü, işimizin risklerini azalttı, çeşitliliği destekledi ve çeşitli bölümler arasında olağanüstü bir iş birliği seviyesi yarattı.”

14 Şubat’ta ayrılacağı açıklanan Thiam da ekibinin görev süresi boyunca başardıkları şeylerden gurur duyduğunu söyledi.

Credit Suisse CEO 14 Şubat Ayrılacak Ayrıca ekibinin Credit Suisse’yi tersine çevirdiğini ve meslektaşlarının çabalarının istekli bir destekçisi olacağını aktardı. Thiam Mart 2015’te Prudential’dan Credit Suisse’ye katılmıştı. Bankanın hisseleri Cuma günkü seansın başında yüzde 4.2 seviyesinde düştü. Thiam’ın istifa haberi, bankanın ününe zarar veren casusluk skandalını takip etti. Hukuk bürosu Homburger tarafından 2019’da bankayı sallayan skandala yönelik dahili bir soruşturma Thiam’uın suçsuz olduğu sonucuna ulaşmıştı.

Thiam, bugünkü açıklamasında suçsuzluğunu bir kez daha vurgulayarak iki meslektaşının gözlendiğinden haberi olmadığını savundu.

Credit Suisse CEO İstifa Açıklama Ancak soruşturma doğrudan casusluğu yönlendirmede yalnız hareket ettiğini söyleyen COO Pierre-Olivier Bouee’nin görevden ayrılmasıyla sonuçlandı. Skandal ayrıca İsviçre’nin ikinci en büyük bankası ile özel güvenlik firması arasında aracı görevi yapan özel dedektifin intiharıyla sonuçlandı. Thiam Ekim ayında verdiği bir demeçte bu olayın bireylerin istifasına yol açan şey olduğunu söyledi.

Diğer taraftan bugünkü açıklamada kurulun oybirliğiyle Rohner’ın başkanlık görevini Nisan 2021‘e kadar tamamlaması için verdiği desteği tekrarladı. Kurulun baş bağımsız direktörü Severin Schwan, Rohner’ın yönetim kuruluna bu çalkantılı dönemde övgüye değer biçimde önderlik ettiğini ve kurulun tam desteğine sahip olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu