Yatırım yapmaya başla!

Continental Yol Analizi Yapabilen Lastik Konsepti Geliştirdi!

Alman lastik firması Continental, jant ve tekerlekleri teknolojik bir dille yeniden yorumladı. İşte detaylar...
Continental Yol Analizi Yapabilen Lastik Konsepti Geliştirdi!

Alman lastik firması Continental, yaptığı çalışmalarla dünyanın en akıllı lastiklerini geliştirdi. Bu teknolojik gelişmesinin temelinde lastiğin sürekli şekilde izlenmesi ve izlemesi var. Bildiğimiz üzere yeni nesil araçlarımız sınıf farketmeksizin lastiklerin basınç farklılıklarında uyaran sisteme sahip.

İşte bahsettiğimiz basınç uyarı sistemleri daha da ileri bir teknoloji ile yol adaptasyonları izlenebilecek. ContiSense ve ContiAdapt adını verdiği konsept lastikler, sinyal sistimine bağlı olarak çalışıyor. Yeni iki tip lastiğin içine yerleştirilen sensörlere ek olarak, araçların gelen iletileri analiz edebilmesi için ikinci bir yazılım geliştirilmiş. Bence bahsedilen lastik teknolojisi insan güvenliği açısından oldukça önemli.

İlk geliştirilen ContiSense lastiğe, ham maddesi olan kauçuk içine elektrik sinyal ve algılayıcılar yerleştirilmiş.

Algılıyacılar, lastiğin deformasyona uğraması halinde bunu direk olarak sürücüye iletiyor. Mesela lastiğe bir çivi girdiğinde veya yırtılma gibi anormal durumlarda  ContiSense uyarı gönderiyor.

Continental, lastiğin sıcaklık vb. değerlerini önceden belirlemiş. Yani sıcaklık 100 derece olması gerekiyorsa ve ısı 110 derece olduysa uyarılar başlıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz olumsuz durumlarda hem araç ekranına, isterseniz de bir uygulama ile bluetooth üzerinden cep telefonunuza uyarı geliyor.

ContiAdapt lastiğinde ise tekere yerleştirilen mikro sensörler, jant çapını artırarak basınç dengesini sağlayabiliyor.

ContiAdapt, lastiğin yola temas eden yüzeyini kontrol altında tutarak güvenliği sağlıyor.

Bahsettiğimiz her iki lastik tipi de ıslak, kuru ve kaygan yol zeminlerine göre bir takım ayarlamaları otomatik olarak yapabiliyor.

Sanırım araç lastik teknolojisinde gelinen son nokta bu olsa gerek. Continental bu tekerlek tiplerini hayata geçirirse çığır açmış olacak. ContiAdapt ve ContiSense’ler tırnak yapılarını bile yol şartlarına göre ayarlayabiliyor.

Continental’in geleceğin lastiklerine attığı imza aynı zamanda Ar-Ge’ye ne kadar önem verdiğini de gösteriyor. Alman firmanın son nesil lastiklerini araçlarımızda görmemiz o kadar da uzak değil. Bence önümüzdeki 5 yıl içinde ContiSense ve ContiAdapt tipi lastikleri araçlarımızda kullanabileceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum