Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çinli Üreticiler Ticaret Savaşından Kurtulmak için Her Silahı Kullanabilirler

Çinli üreticiler, karşı karşıya kaldıkları ticari engeller nedeniyle yabancı müşterileri korumaya çalışıyorlar ve bunun için birçok adım atıyorlar.
Çinli Üreticiler Ticaret Savaşından Kurtulmak için Her Silahı Kullanabilirler
Yorum

Çin’de ticari engellerle karşı karşıya olan üreticiler, yabancı müşterileri tutabilmek için bazı adımlar atıyorlar. İndirimler yapılıyor, vergiler düşürülüyor, işgücü azaltılıyor ve bazen de denizaşırı verileri düşürmek için üretimi değiştiriyorlar. Kısasa kısas artırılan tarifelerin maliyeti ise artıyor.

Çinli üreticiler buna ek olarak elektrikli bisikletlerden güneş panellerine kadar uzanan ürünleri için AB gümrük vergileri de ödüyorlar.

Çinli Üreticiler Üzerindeki BaskıMart ayında üreticiler için birkaç cesaret veren haber yayımlandı. Sanayi üretimi 2014 yılının ortasından bu yana en hızlı yükselişi kaydetti ve ihracat beklenenden fazla toparlandı. Aynı zamanda ülkenin ilk çeyrek büyüme oranı da beklentilerin üzerinde geldi. Yine de ABD satışlarına bağımlı olan bazı üreticiler mücadelelerini sürdürüyorlar.

Geçen hafta Çin’in güneyindeki Kanton Fuarı’nda üreticiler cesur bir tavır sergilediler; ama Pekin ve Washington bir ticaret anlaşması imzalayamazlarsa hayatta kalmak için daha fazla önlem almak zorunda kalacaklarından korkuyorlar. Bir pazarlamacı olan Hope Ha’ya göre; Botou Golden Integrity Roll Forming Machine Co., çelik kirişler ve inşaat için çubuk yapan makineleri için fiyatları artırdığı için bazı ABD’li müşterini kaybetti.

%8 indirim yaptıklarını söyleyen Ha, “İndirim yapmak zorundayız çünkü yüksek tarifeler ödüyorlar,” ifadelerini kullandı.

Yüksek Tarifeler Nedeniyle İndirim YapılıyorTemsilci Jane Wang’a göre; rulman üreticisi Cixi Fushi Machinery Co. ise uzun vadeli müşterilerine yüzde 3 ila 5 oranında bir indirim uygulamaya başladı. Wang, bunu yeterli olmadığı söylüyor ve bu yüzden şirketin aylık 30 bin dolar gelir getiren bir ürün hattını askıya aldığını belirtiyor.

Şimdi odak noktalarının ana pazar olan Orta Doğu olduğunu belirten Wang, bir ticaret anlaşması için bekleyeceklerini ve ondan sonra neler olacağını izleyeceklerini söyledi. Bazı şirketlerin ise artan maliyetlerin üstesinden gelmeyi başardıklarını belirtti.

Kaliforniya merkezli ACOPower’ın kurucusu Jeffrey Tang, bazı Çin malı güneş enerjili buzdolaplarında fiyatları %10-15 artırdığını söyledi.

ACOPower Fiyatları Yüzde 10-15 ArtırdıTang, başka şansları olmadığını belirtirken, taşınabilir buzdolaplarının diğer ülkelerde hesaplı olarak yapılamayacağına da dikkat çekti. Bir ticaret anlaşması yoksa ve tarifeler yükselirse bu denklemin değişebileceğini ifade eden Tang, “Belki de montajı yapmak için tüm bileşenleri Vietnam’a göndereceğim,” dedi.

Aufine Tire da geçen yıl damping önleme görevlerini öngörmek üzere Kaliforniya’da bir depo kiraladı ve içini doldurdu. Tarifeleri atlatmak için başka bir hamleyle yakında lastik yapmak için Tayland’da bir fabrika açacağını duyurdu. Satış müdürü olan Jane Liu ise Aufine’ın her biri 220-240 lastikle Tayland’dan ayda 50 konteyner göndermeyi planladığını ve daha sonra bu hacmin genişleyeceğini söyledi.

Fuarda bazı şirketler, Pekin’in Çin’in KDV’sini Nisan başında %16’dan 13’e düşürme hamlesini ve ihracat için vergi iadesini taahhüt ettiler.

Pekin Üreticilere Destek VeriyorShenzhen’de LED ışıklar üreten Ningbo Youtlite Import & Export Co.’nun bir satıcısı olan Wills Yuan, “Bunun gibi şeyler bize bir miktar koruma sağlıyor ya da zarar göreceğiz,” dedi. Satış müdürü Simple Yu’ya göre; ABD tarifesi listesinde olmayan bir güvenlik kamerası üreticisi olan Shenzhen Smarteye Digital Electronics Co, vergi indirimi nedeniyle fiyatlarını düşürmeye başladı.

Yu, “Maliyetlerden çok tasarruf ediyoruz, böylece düşük bir fiyata satabiliriz,” ifadelerini kullandı. Ancak Smarteye, işgücünü azaltmaya yönlendiren artan kira ve işgücü maliyetlerini de içeren bazı endişelere de sahip.

Yu, ticaret savaşının yuan-dolar kuru üzerindeki potansiyel etkisi konusunda da endişeli olduğunu söyledi.

Dolar-Yuan Kuru Endişe VeriyorSmarteye’den Simple Yu, “Dana önce dolar başına 6,9, şimdi de dolar başına 6,7 ve sonrasında 6,5’e gideceğinden endişeleniyoruz,” dedi. Elektrikli bisiklet üreticileri, Ocak ayında uygulanan %18,8 ile %79,3 arasındaki Avrupa gümrük dampinglerine çok iyi tepkiler verildiği biliniyor. Bazı şirketler de Avrupa’da montaja başladı.

Zhejiang Enze Vehicle Co. Polonya ve Finlandiya’da bisikletlerini monte etmeye başladı. Şirketin satış temsilcisi Dylan Di, “Pili, çerçeveyi ve diğer parçaları ayrı ayrı paketliyoruz ve ortakları tarafından monte edilmeleri için gönderiyoruz,” dedi. Plastik ürün üreticisi Anhui Light Industries International Co. ise ABD’nin ithalat vergilerini yükselttikten sonra 1 milyar yuandan fazla kayıp yaşadığını açıkladı.

Şirket temsilcisi Han Geng ise ticaret savaşının çözüleceği konusunda iyimser olduğunu açıklıyor. Geng, ticaret savaşının iki ülke için de kötü olduğunu açıklarken, Trump’ın ticaret savaşına son vereceğini söyledi. O gün geldiğinde ise yeniden Amerika’ya satış yapacaklarını ve para kazanacaklarını beklediğinden bahsetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu