Yatırım yapmaya başla!

Çinli Bitcoin Borsaları Ardı Ardına Kapanıyor!

Çin'de ICO'ların yasaklanması haberinin ardından gelen borsalar kapanıyor söylentisi gerçek oldu. İşte detaylar;
Çinli Bitcoin Borsaları Ardı Ardına Kapanıyor!

Çin hükümetinin, uygun olmadığı gerekçesiyle ICO’ları yasaklamasının ardından kripto para borsalarının kapatılacağı haberleri çıkmıştı. Ama bu haberin sadece bir söylenti olduğuna dair yorumlar yapılmıştı. Bizim de Çin’de bitcoin borsaları kapanıyor mu diye yaptığımız haberde bahsettiğimiz gibi Okcoin ve Huobi borsalarından yetkililer kendilerine böyle bir haber gelmediğini söylemişti.

Söylenti haberlerinin ardından ilk kapanma haberini BTCC borsası yapınca durum ciddileşti. BTCC sonrasında Çinli borsalar faaliyetlerini durduracağını açıkladı.

BTCC Faaliyetlerini Sonlandırıyor

Dün bitcoinin 2800 dolar seviyelerine düşmesi ve sonrasında yükselişe geçmesiyle Türk borsalar Koinim ve Paribu’da erişim sıkıntısı yaşanmıştı. Tam da bu dakikalarda gelen bir diğer kapanma haberi ViaBTC borsasından olmuştu. O da 30 Eylül’de Beijing’deki faaliyetlerini önlem sonucu durduracağını ifade etmişti.

BTCC ve ViaBTC sonrasında borsaların kapacağının sadece söylenti olduğunu açıklayan Okcoin ve Huobi de bitcoin ticaretini sonlandıracağını açıkladı.

Okcoin ve Huobi de Kapanıyor

31 Ekim’e kadar Okcoin ve Huobi’nin de bitcoin ticaretini kademeli olarak sonlandıracağı belirtildi. Yetkililerden kapanma ile ilgili haber gelmedi diyen iki borsanın da işlemlerini durduracağını açıklaması, kripto para dünyasında şüphelere neden oldu.

BTCC, Okcoin ve Huobi, Çin’in en büyük 3 bitcoin borsası olarak biliniyor.

BTCC, Okcoin ve Huobi, Çin'in en büyük 3 bitcoin borsası

Borsaların açıkladıkları zamanlara kadar, kripto para işlemlerinin tamamlanacağı ve madenci havuzu ile bulut servisinin ise alınan karardan etkilenmeyeceği söyleniyor. Kapanma kararının arkasında ise Çin Merkez Bankası ve bazı devlet kurumlarının etkili olduğu belirtiliyor.

İşlemleri sonlandıracağını açıklayan bir diğer borsa ise Yunbi oldu. Yunbi, 20 Eylül tarihinden itibaren bitcoin işlemlerine izin vermeyecek.

Yunbi de Kapanıyor

Yapılan açıklamalardan anlaşıldığı üzere sadece yuan ile kripto para ticareti tamamen yasaklanıyor.

Yuan ile Bitcoin İşlemi Yapılamayacak

Çinli kripto para borsaları hemen hemen aynı açıklamaları yapıyor ve işlemlerini sonlandırıyor. Buna ek olarak yuan ile bitcoin alma devri de kapanıyor. Çin merkezli ve dünya genelinde faaliyet gösteren borsalar, yuan dışındaki para birimleriyle yapılan kripto para alım – satımına devam edilebilecek. Bu durum ise Çin’deki küçük kripto para borsalarının sonunu getirecek.

Çin’deki söylentilerle birlikte bitcoin % 23 oranında değer kaybetti. Ek olarak JP Morgan CEO’su Jamie Dimon’un açıklamaları ile bitcoin uzun zaman sonra ilk defa 3000 doların altına düştü.

Bitcoin Yeniden Yükseldi

Kayıpların 2000 doları geçtiği bitcoin bir süre sonra yükselişe geçti ve 3400 dolar seviyelerine tırmandı. Bu sırada Türk borsalar yoğunluk nedeniyle kapalı kaldı. Bu durum ise paniğe neden oldu. Kısa zaman sonra erişim sonu çözüldü; ama genel olarak yatırımcıların endişeleri devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum