Yatırım yapmaya başla!

Çin’deki Domuz Gribi Tehdidi Soya Fasulyesi Yemi Talebini Azalttı

Domuz gribinin patlak vermesi, Çin'in domuz yetiştiriciliği sektörünü vururken, üretim sayısı düşürüldü. Bu durum ise soya fasulyesi yemine yönelik talebi azalttı.
Çin’deki Domuz Gribi Tehdidi Soya Fasulyesi Yemi Talebini Azalttı

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşından en çok zarar alan pazarlardan birisi soya fasulyesi olmuştu. İki ülke arasında yapılan müzakereler kapsamında da soya fasulyesi sağlam bir pazarlık kozu olmuştu. Hatta bu kapsamda, dünyanın en büyük soya ithalatçısı olan Çin, ABD’den yüklü bir alım yapmıştı.

Pekin, daha fazla Amerikan soya fasulyesi alma sözü verse de analistler, Çin’in bu konuda bir iştahı olup olmadığını sorgulamaya başladı.

Çin ABD'den Daha Fazla Soya Fasulyesi Almak İstiyor mu?Dünyanın en büyük yağlı tohum tüketicisi olan Çin, domuz gribinin patlaması ile daha fazla satın alma yapamayacağa benziyor. Aynı zamanda devam etmekte olan ticaret anlaşmazlısının getirdiği tarifeler ve Çin’in düşen ithalat rakamları, bu alım için pek de istekli olmadığını gösteriyor.

ABD Tarım Sekreteri Sonny Perdue’nin Twitter’dan yaptığı açıklamasına göre; Şubat ayı sonlarında Çin, ABD’den 10 milyon metrik tonluk bir soya fasulyesi alımını daha taahhüt etti. Aynı zamanda Pekin’in ticari anlaşmanın parçası olarak bir yıl boyunca Amerikan tarımsal ürünlerinde 30 milyar dolardan fazla alım yapmayı teklif ettiği de belirtildi.

Tüm bu gelişmelere ve taahhütlere rağmen, soya fasulyesi ithalatının son aylarda düştüğü görülüyor.

Soya Fasulyesi İthalatı Düştü2018 yılında Çin’in ABD’den soya fasulyesi ithalatı, 10 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmişti. Daha yakın zamanda ise gümrük verileri, Şubat ayında soya fasulyesi ithalatının dört yıldaki en düşük aylık seviyelere işaret ettiğini gösterdi. Bunun nedenleri arasında ilk sırada Amerikan soya fasulyesi fiyatlarının yüksek olması yer alırken, 2018 yılına göre yüzde 17 oranında daha düşük olduğu biliniyor.

Commerzbank analistlerinin yaptığı açıklamada; “Ticaret catışması kesinlikle önemli bir rol oynayacak çünkü Çin’in ABD’den önemli ölçüde daha az soya fasulyesi ithal ettiği şüphesiz,” ifadeleri kullanıldı. Analistler, ABD’nin ihracat rakamlarının, Çin’in vaat edilen 10 milyon ton soya fasulyesi satın alıp almayacağı konusunda şüphe uyandırdığını da belirtti.

Domuz gribi salgınıyla boğuşan Çin, hayvan yemi olarak kullandığı soya fasulyesi talebini azalttı.

Çin'de Domuz Gribi TehdidiAğustos ayından beri Çin, 28 ilde ve bölgede 111 domuz gribi salgını olduğunu bildirdi. Reuters’in bir raporuna göre hastalığın yayılmasını kontrol altına almak için yaklaşık 1 milyon domuz atıldı. Domuz gribinin tedavisi ve aşısı olmaması nedeniyle insanlara yayılmaması amacıyla önlemler alınıyor.

Çin Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Çin’deki domuz sayısı Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13 azalırken, yetiştirme sayısı da yüzde 15 azaldı. INTL FCStone’un Asya ürünleri bölümünde risk yönetimi danışmanı olan Darin Friedrichs, virüsün ne zaman kontrol altına alınacağına dair bir netlik bulunmadığını söyledi. Çin’deki ithalatçı ve soya fasulyesi kullanıcılarının, kendilerine güvenene kadar soya yemini yeniden stoklamanın gerginlik yaratabileceğini ifade etti.

Yatırımcıların soya fasulyesi satın almak için acele etmemesinin bir diğer nedeni ise ticari anlaşmaya dair netliğin henüz oluşmaması.

Anlaşma Konusunda Belirsizlik VarCapital Ecnomics emtia ekonomistlerinden Caroline Bain tarafından yazılan notta, ticari bir anlaşma yapıldığına dair bir netliğin oluşmadığını söylemesi, satın alımları yavaşlatan etkenler arasında yer alıyor. ABD’nin 2017 yılında 40 milyar dolarlık tahıl ve soya fasulyesi ihraç ettiği, Çin’in ise bunun 15,5 milyar dolar sorumlu olduğu biliniyor.

Pekin’in ABD soya fasulyesi ve tahılları için taahhüt ettiği bilinen ek 30 milyar dolar harcaması ile tarifelerin uygulamaya konulmasından öne 2017’de Amerikan tarım ihracatına harcadığı 15,5 milyar doların 3 katını harcaması gerekecek. Bain’in bir başka notunda ise buğday ve mısır ithalatının küçük olması ve ülkenin temelde kendi kendine yeterli olması nedeniyle Çin’in ABD’den diğer tahıllar için iştahsız olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum