Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, Trump’ın İddia Ettiği Görüşmelerden Haberdar Değil

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD’nin hafta sonunda bahsettiği iki çağrı ile ilgili durumdan haberdar olmadığını söyledi.
Çin, Trump’ın İddia Ettiği Görüşmelerden Haberdar Değil
Yorum

Donald Trump’ın Çin’den gelen talep üzerine görüşmelerin yeniden başlayacağı yönündeki iddiaları üzerine Pekin, hafta sonu boyunca hiçbir telefon görüşmesi yapılmadığı konusunda ısrar etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang Salı günü düzenlediği basın toplantısında; “ABD’nin hafta sonunda bahsettiği iki arama hakkındaki bu durumu duymadım” dedi ki Pazartesi günü de Trump’ın iddia ettiği konuşmaların yapılmadığını belirtmişti.

Kaynaklardaki bilgilere göre Geng, ABD’nin Çin’in ülkeye ihracatı üzerindeki vergi oranını daha da artırdığını, aşırı baskının tamamen zararlı olduğunu ve yapıcı olmadığını aktardı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Görüşme Haberdar Değil “ABD’nin sakin kalmasını, rasyonelliğe geri dönmesini, yanlış uygulamalarını durdurmasını ve iki tarafın karşılıklı saygı, eşitlik ve yarar temelinde istişarelerde bulunması için koşullar yaratmasını umuyoruz” dedi. Çin devlet yayın organı Xinhua da ticaret savaşındaki sert duruşuna bağlı kaldı. Bugünkü bir yazısında Xinhua, Çin’in teslim olmadığını ve olmayacağını dile getirerek ABD’nin uygulamalarını eleştirdi.

“Eski zorbalık ve azami baskı numaralarını oynayan ABD yönetimi, ticari gerilimleri arka arkaya artırdı ve Çin’i irrasyonel taleplerini kabul etmeye zorlamaya çalıştı.” ifadelerini kullandı.

Xinhua Çin Teslim Olmayacak Diğer taraftan Global Times’ın baş editörü Hu Xijin de dün Twitter’dan yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump’ın iddialarını çürüterek Pekin’in pozisyonunu değiştirmediğini söyledi.

Wall Street tarafından yakından takip edilen Hu Xijin; “Bildiklerime dayanarak, Çinli ve ABD’li üst düzey müzakereciler son günlerde telefon görüşmeleri yapmadılar. Çin konumunu değiştirmedi. Çin, ABD baskısına boyun eğmeyecek” ifadeleriyle Trump’ın yorumlarını bir nevi yalanladı.

Trump ise Pazartesi günü Pekin’den gelen olumlu hareketlerin ardından bir ticaret anlaşması olabileceğini öngörmüştü. Piyasalar Trump’ın dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki çatışmaya ilişkin olumlu açıklamalarına tepki vermiş, petrol de azalan gerilimle yükselmişti. ABD ve Asya borsalarında işlem gören hisse senetlerinde, altında ve petrolde artış olurken bazı uzmanlar, yatırımcıları kısa vadeli etki konusunda uyarmışlardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu