Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Son Ticaret Görüşmelerinde Prensipte ABD ile Fikir Birliğine Vardı

Çin Cuma günü yaptığı açıklamada, bu hafta üst düzey ticaret müzakerecileri arasında yapılan bir telefon konuşmasından sonra temelde ABD ile uzlaşmaya vardığını bildirdi.
Çin Son Ticaret Görüşmelerinde Prensipte ABD ile Fikir Birliğine Vardı
Yorum

Çin Ticaret Bakanlığı, Cuma günü yaptığı açıklamada bu hafta üst düzey ticaret müzakerecileri arasında yapılan bir telefon görüşmesinin ardından temelde ABD ile fikir birliğine vardığını söyledi.

Çin Ticaret Bakanlığı, Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in bu hafta bir telefon görüşmesi yaptıklarını belirtti.

Bakanlık, iki tarafın çekirdek ticaret noktalarında ciddi ve yapıcı tartışmalar yürüttüklerini ve bir sonraki görüşme turu için düzenlemeler hakkında konuştuklarını aktardı.

Çin Ticaret Bakanlığı ABD Çin Ciddi Tartışma Yürüttü Beyaz Saray da Cuma günkü açıklamasında ticaret temsilcilerinin çeşitli alanlarda ilerleme kaydettiğini ve göze çarpan sorunları çözme sürecinde olduklarını, tartışmaların temsilci düzeyinde devam edeceğini belirtti. Geçen ay ABD ve Çin kısmi bir anlaşmaya varmış, tarife artışında erteleme ve Çin’in ABD tarım ürünleri satın almasını da içeren birinci aşama anlaşmayı sonuçlandırmak için çalışmalara başlamıştı.

Başkan Donald Trump da Perşembe günü yaptığı açıklamada Şili’deki toplantının iptalinin ardından kısmi anlaşmayı imzalamak için yeni bir yerin yakında duyurulacağını bildirmişti.

Trump Çin Görüşme Yeri Yakında Duyurulacak Çin Ticaret Bakanlığı da Şili’deki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi’nin iptal edilmesinin ardından müzakerelerin devam edeceğini kaydetmişti. Trump ayrıca birinci aşama ticaret anlaşmasının uzun vadeli bir anlaşmanın yüzde 60’ını temsil ettiğini dile getirmişti. Ancak Perşembe günü yayınlanan bir rapor, Çin’in Trump’ın “düşünmeden hareket eden yapısı” nedeniyle ABD’yle kapsamlı bir ticaret anlaşmasına varma konusunda şüpheli olduğunu gösterdi.

Trump’ın üst düzey ekonomi danışmanı Larry Kudlow da Cuma günü verdiği bir demeçte iki ülkenin fikri mülkiyet hırsızlığı ve zorunlu teknoloji transferi ile ilgili müzakereleri tamamlanmadığını, anlaşmanın finansal hizmetler ve para birimleri bölümlerininse neredeyse sonuçlandığını söyledi. Ne var ki Wall Street’teki birçok kişi, bunun Trump’ın daha önce peşinden koştuğu çözümün çok daha küçük bir kısmını temsil ettiğine inandığı için birinci aşama anlaşma konusunda şüphelerini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu