Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de Büyüyen Milliyetçilik, Ticaret Savaşında Xi Jinping’i Güçlendirebilir

ABD'li eski büyükelçiye göre; Çin'de büyüyen milliyetçilik Xi Jinping'i ticaret savaşında güçlendirebileceğini ifade etti.
Çin’de Büyüyen Milliyetçilik, Ticaret Savaşında Xi Jinping’i Güçlendirebilir
Yorum

Eski bi Amerikan Çin büyükelçisi olan Max Baucus, Çin’de milliyetçilik duygusunda artış gözlenirken, ABD ile olan ticari anlaşmazlığı beklemeyi ümit edenlerin desteğini artırabileceği söyledi.

Baucus, “Unutmayın, Çinliler tarihsel olarak çok sabırlı, beklerler, çok farklı açılar oynarlar. Başkan Donald Trump’ın kendilerine gelmesini bekleyerek içeri girmeye çalışacaklar,” ifadelerini kullandı.

Eski Başkan Barrack Obama’nın idaresinde 2014 yılının Şubat ayından 2017 yılının Ocak ayına kadar Çin Büyükelçisi olarak görev yapan Baucus, “Milliyetçiliğin biraz daha güçlendiğine dair bir his var… Sanırım Başkan Xi’yi de güçlendiriyor,” dedi.

Aslında Çin zeminindeki düşünce, Pekin’in uzun süre boyunca ticaret savaşında kalabileceği yönünde. Baucus, Çinlilerin Trump’ı beklemeye istekli olduklarını söylerken, Çin’in ABD’nin daha zayıf bir konumda olduğunu algıladığını belirtti.

Baucus, Çinlilerin Amerikan ekonomisinin mevcut göstergelerden daha kötü olabileceğini ve çiftçilerin tarifelerden büyük bir darbe aldığını gösterdiğini de ifade etti.

Pazar günü Çin, belli ABD malları için 75 milyar dolarlık bir hedef listesine ilave tarifeler getirirken, 112 milyar dolarlık Çin ithalatının tarifeleri de aynı gün yürürlüğe girdi.

Tahmin Edilemez Trump!

Tahmin Edilemez Trump!Baucus’a göre; Pekin’in Trump’ı tahmin edilemez olarak algıladığı gibi iki taraf arasında da güven sorunları var.

Eski büyükelçi, “Çin’in bakış açısına göre; Çin fikrini değiştirmeye devam eden Başkan Trump’a güvenmekte zorlanıyor. Halıyı müzakerecilerin altından çıkardı. Çinliler bu başkan ile bir anlaşmaya varmaktan korkuyor. Çünkü bu sürmeyebilir, buna güvenemezler, fikrini tekrar değiştirebilir,” ifadelerini kullandı.

Baucus, konuşmasının devamında başka bir yönetim ile daha öngörülebilir görüşmeler yapılabileceğini, daha az belirsizlik yaşanacağını düşündüklerini de belirtiyor.

ABD başkanlık seçimlerinin Kasım 2020’de yapılması ve her iki tarafın da sandık önünde bir anlaşma yapıp yapamayacağı konusunda çok fazla tartışma yapılması bekleniyor.

Baucus, bu ayın başlarında Çin’in Amerikalılardan daha çok acıya karşı koyabileceğini söylemişti. Son yorumlarında ise Çin’in en iyi seçeneğinin dış ticarete dayanmak yerine iç ekonomisinin gücüne dokunarak uzun oyunu oynamak olduğunu söyleyen diğer analistlerin duygularını yineliyordu.

Eski büyükelçi, ticaret savaşının bir sonucu olarak ihracattaki düşüşün, Çin’in gayri safi yurt içi hasıla artışında büyük bir zorluk yaratmadığını söyledi. Öte yandan ülkenin tüketiminin giderek ekonomisine katkı sağladığını da sözlerine ekledi.

70. Yıl Dönümü Öncesinde Yaşananlar

70. Yıl Dönümü Öncesinde YaşananlarÇin’in yakından izlenen 70. Ulusal Günü, 1 Ekim’de başlayacak. Eurasia Group’un Cuma günkü notuna göre; bu yıl dönümü önümüzdeki haftalarda hem politik hem de ekonomik olarak hakim olacak.

Eurasia Group’taki analistler, önümüzdeki haftalarda Çin’in iç meselelerine müdahale etme girişimleri için akut bir farkındalık olacağını yazdılar.

Analistler, “Xi, Hong Kong ve Tayvan hakkında konuşmak için platformu kullanabilir ve potansiyel olarak zaten gergin durumlara ek oynaklık getirebilir,” ifadelerini kullandılar.

Haziran ayının başından bu yana giderek artan şiddet protestoları Hong Kong’u sarstı ve Çin’in hem ABD hem de İngiltere ile aylarca süren protestolar sırasında huzursuzluklara karışma suçlamaları oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu