Yatırım yapmaya başla!

Çin Merkez Bankası’nın Hamleleriyle Yuan Değer Kazanmaya Başladı!

Çin Merkez Bankası’nın Hamleleriyle Yuan Değer Kazanmaya Başladı!

Çin Merkez Bankası (POBC) yuana yönelik müdahalelerinde başarıya ulaştı. Bilindiği üzere PBOC, yuan’ın yaşadığı değer kayıplarının önüne geçebilmek adına offshore yuan ve onshore yuan arasındaki farkın kapanmasına yönelik hamleler yapmıştı. Bu adımların sonucu olarak ekim ayından bu yana yuan, en yüksek haftalık kazancına yönelmiş durumda. Offshore yuan 8 Ocak’tan bu yana %1.07 oranında değer kazanmış durumda. Böylelikle yuan, Ekim ayından bu yana en iyi haftalık performansını göstermiş oluyor. Ayrıca yuan, Ağustos ayındaki devalüasyondan bu yana en kötü performansını tersine çevirmeyi de başarmış görünüyor. Yuan, Cuma günü dolar karşısında fazla değişmedi ve 6.6165 seviyesinde seyir etti.

“PBOC beklentileri iyileştirmeye çalışıyor”

Hong Kong’da Agricultural Bank of China International Securities Ltd. araştırma eş başkanı Banny Lam, offshore ve onshore yuan arasındaki farkın kapanmasıyla ilgili olarak görüş bildirdi. Lam, offshore yuan’ın önümüzdeki iki hafta istikrarlı seyir sürdüreceğini belirterek PBOC’nın beklentileri iyileştirmek adına çalışmaya devam ettiğini ifade etti.

Yuan’ın piyasadaki seyri ise şu şekilde görülmekte;

Dolar karşısında yuanın kurunu düşüren Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta %1.1 oranında düşürmüş ve böylelikle piyasalarda sarsıntı oluşmuştu. Onshore yuan ise PBOC’nin para birimine destek amacıyla rezervlerini eritmesine rağmen %5.7’lik bir değer kaybı yaşamış durumda. Ayrıca offshore yuan ile onshore yuan iskontosu PBOC etkisi ile sıfırlanmış durumda bulunuyor.

Çin’de, döviz satışlarında patlama yaşandı!

Geçtiğimiz yılın aralık ayında, Merkez Bankası (PBOC)rekor sayılabilecek düzeyde döviz sattı. Aralık ayında o kadar çok döviz satılmış durumda ki adeta Çin ekonomisi için rekor düzeye ulaşmış boyutta. Aralık ayında satılan döviz miktarı, diğer aylarda satılan döviz miktarının iki katını aşmış durumda. Ayrıca PBOC 2016 yılının başlangıcından beri devam etmekte olan Çin parasındaki düşüşün önüne geçebilmek adına yuan alımlarını giderek arttırıyor. Ancak PBOC’in bu hamlesi, döviz rezervleri üzerinde de baskı oluşturmakta.

“Gelecek aylarda yuan değer kaybetmeye devam edecek”

Commerzbank AG Ekonomisti Zhou Hao, rekor düzeydeki döviz satışları ile ilgili görüş bildirdi. Yaşanılan düşüşlerin sermayenin Çin’i terk etmesi şeklinde yorumlanabileceğini belirten Hao, PBOC’ın geçen ay yuanı desteklediğinin herkes tarafından açıkça görülebildiğini söyledi. Hao, gelecek aylardaki yuandaki değer kaybının devam edeceğini belirterek, sermaye çıkışlarının da kesinlikle devam edebileceğini; ancak yuan yatırımcılarının PBOC müdahalesini değerlendirmesiyle birlikte kısa vadede istikrarını koruyabileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum