Yatırım yapmaya başla!

Çin Yasağıyla Düşen Bitcoin Savaş Endişesiyle Yükseldi

Eylül ayına 5013 dolarlık rekorla başlayan bitcoin, Çin'den gelen yasak ile sert düşerken, Kuzey Kore haberleri ile yükseldi. İşte bitcoin oynaklığının detayları;
Çin Yasağıyla Düşen Bitcoin Savaş Endişesiyle Yükseldi

Bitcoin tam gaz yükselişine devam ederken, Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından gelen haber piyasayı tersine çevirdi. Çin hükümetinin ICO’ları yasaklaması ve ardından sanal para birimlerine yönelik düzenlemeler yapacağı haberleri, bitcoinin keskin bir düşüş yaşamasına neden oldu. Saatler içerisinde yüzlerce dolar düşen bitcoin, dün yeniden toparlanma eğilimine girdi.

Adını dünyaya duyurmak isteyen teknoloji girişimcileri, yatırımcılardan kaynak bulmak yerine kendi kripto paralarını üreterek pazara sunuyor. Ardından ICO ile paranın değerlenmesini sağlıyor.

Teknoloji Girişimcileri ICO Yapıyor

İşte bu durum Çin Merkez Bankası’nın kurallarına uymadı ve kripto para arzını yasakladı. İlk Para Arzı olarak bilinen ICO, yaratılan dijital paraların kısa sürede astronomik fiyatlara gelmesini ve yüksek bir gelir elde edilmesini sağlıyor.

Çinli haber kuruluşu Yicai’nin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre; Çin hükümeti, ICO’ları yasakladıktan sonra şimdi de kripto paralara karşı düzenlemeleri sıkılaştırmaya başlayacak.

Çin ICO'ları Yasakladı

Yicai’nin kaynaklarına göre; kripto paraları yeni düzenlemeler bekliyor. Dijital para ihracı ile fon toplamanın yasaklanmasının ardından yeni düzenlemelerin geleceği haberi ile bitcoin % 20 oranında keskin bir düşüş kaydetti. Ardından bir miktar toparlandı ve 4200 doların altını gördükten sonra yeniden 4500 doların üstüne çıktı.

Yapılan araştırmalara göre; 2017 yılının başından beri ICO yoluyla 2,16 milyar dolar toplandı. Toplamda ise küresel olarak 2,32 milyar dolar toplanmış oldu.

ICO'larla 2,3 Milyar Dolar Toplandı

Çin’in ICO’ları yasak ve yasadışı ilan etmesinin ardından bitcoin başta olmak üzere kripto coinler düşüşe geçti. 1 Eylül’e 5013 dolardan başlayan bitcoin, 4037 dolara kadar geriledi.

Çin'in Hamlesi Bitcoini Düşürdü

Dün yeniden 4272 doları görüp ardından 4500 doların üzerine çıkan bitcoindeki oynaklık, Çin’den gelen yasak ile birlikte arttı. Ek önlemler alınacağı ve yeni düzenlemeler getirileceği haberleri de oynaklığın bir süre daha yüksek kalacağını gösteriyor.

Artan Kuzey Kore gerginliğinden destek bularak yükselen bitcoin, güvenli liman görülerek değer kazandı. Bitcoin korku endeksi olan VIX ile doğru orantılı hareket ediyor.

Bitcoin Kuzey Kore ile Yeniden Yükseldi

Çin’de döviz alım – satımının sıkı kontrol altında yapılıyor olması, bitcoini cazip kılan nedenlerden birisiydi. Kuzey Kore’nin son füze testiyle artan savaş ihtimali, VIX endeksini % 16 yükseltti. Bitcoin fiyatları da buna benzer olarak yükselişe geçti ve dün akşam saatlerinde 4323 doları kaydederek yükselişine devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum