Yatırım yapmaya başla!

Çin’in İklim Değişikliği Mücadelesi Sözü Citi’nin Hisse Portföyünü Etkiledi

Çin'in iklim değişikliği için mücadele edeceği sözleri, Citi'nin alacağı ve satacağı hisse senetlerini yeniden belirlemesine neden oldu.
Çin’in İklim Değişikliği Mücadelesi Sözü Citi’nin Hisse Portföyünü Etkiledi

Çin, dünyanın en büyük karbon salan ülkesi olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle iklim değişikliği konusunda ciddi bir mücadele vermesi gerekiyor. Ancak bu konuda henüz güçlü adımlar atmış değil. Dolayısıyla dünyanın tepkisini bu konuda da çekmeye devam ediyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bu konuda bir konuşma yaptı. Xi, ülkesinin 2060 yılına kadar karbon nötr hale gelmeyi hedeflediğini açıkladı. Yani Çin 40 yıla kadar sıfır karbon yayıcı hale gelebilir.

Reuters raporuna göre; Çin’in bu hamleyi gerçekleştirmesi durumunda küresel ısınmanın bu yüzyılda 0,2 – 0,3 santigrat derece yavaşlaması söz konusu olabilir.
Küresel Kara Okyanus Sıcaklığı Endeksi ve Karbondioksit Seviyeleri
Kaynak: NASA

Citi analistleri ise Çin’den gelen bu hamlenin ardından yatırımcıların uzun vadede para kazanabilecekleri hisse senedi portföyünü revize ettiler. Yakın tarihli raporlarına göre; Çin’in emisyonları azaltma çabalarının çoğunun, ülkenin kömüre olan bağımlılığını azaltacağına işaret etti. Bu sayede daha temiz enerji kaynaklarının kullanımının artacağı ifade edildi.

Citi’nin raporunda açıklamak istediği konu, yenilenebilir enerji alanındaki şirketlerin muhtemelen uzun vadede fayda sağlayacağıdır. Bu kapsamda, “Güneş ve rüzgarla ilgili şirketler, daha temiz enerjiye geçişten en büyük ve en bariz yararlanıcılar olmalıdır. Bunların ötesinde gaz dağıtımcılarını, elektrikli otomobil üreticilerini ve bazı ilgili endüstriyel kuruluşları seviyoruz,” dediler.

Finansal hizmetler şirketi, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren 5 şirketin satın alma için ön plana çıkacağını ifade etti.

Temiz Enerji Öne Çıkan Çinli ŞirketlerÇin şu anda enerji için kömüre bağımlı durumda. Citi analistleri, kömürün en fazla karbon yayan enerji kaynağı olduğunu ifade ediyor. Bu nedenle ülkenin karbon nötr hedefine ulaşması için enerji gereksiniminde kömürün payının önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde düşeceğini düşünüyorlar.

Analistler, ürün ve hizmetlerine olan talep azaldıkça geleneksel enerji türleri ile ilgili şirketlerin büyük kaybedenler olacağını dile getiriyorlar. Analistler, “Bunlar arasında kömürle çalışan elektrik jeneratörleri, petrol üreticileri, enerji ekipmanı şirketleri ve demiryolu taşımacılığına dahil olan şirketler,” olduğunu söylüyorlar.

Citi kömür oranının 2019’da yaklaşık %57,6’dan 2060’ta %15’e düşebileceğini tahmin ediyor. Petrol kullanımının ise %19,7’den %12,1’e gerileyebileceğini düşünüyor.
Çin Kömür Kullanımı
Kaynak: Statista

Tahminlere göre doğal gaz ve yenilenebilir kaynakların payının artmasının muhtemel olduğunu da hatırlatıyorlar. Bu kapsamda portföylerden çıkarılması gereken hisse senetlerini de kabaca listeliyorlar.

Maden şirketi Shenhua, kömür kullanan enerji tedarikçisi CR Power, kömürlü güç jeneratörleri üreten Dongfang Electric ve kömür taşımacısı Daqin Railway şirketlerinin satış fikirleri arasında olduğunu söylediler. Ayrıca petrol ve gaz şirketi Sinopec’in de kaybedenler arasında olacağı belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum