Yatırım yapmaya başla!

Çin’de Haziran Caixin Hizmet Sektörü PMI, 10 Yılın En Yükseğine Ulaştı

Açıklanan veriler, Çin’de hizmet sektörü faaliyetinin Haziran ayında 10 yılı aşkın sürenin en hızlı genişlemesini kaydettiğini gösterdi.
Çin’de Haziran Caixin Hizmet Sektörü PMI, 10 Yılın En Yükseğine Ulaştı

Çin’in hizmet sektörü faaliyetinin özel bir göstergesi, ülkenin çoğu bölgesinde virüs kontrol önlemlerinin hafifletilmesi talebi artırdığı için Haziran’da 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Caixin/Markit Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Haziran ayında Mayıs’taki 55 puandan 58,4’e çıkarak Nisan 2010’dan bu yana görülen en yüksek seviyeye yükseldi.

Okuma, büyümeyi daralmadan ayıran 50 puanın çok üzerinde geldi ve aylık bazda hızlı genişlemeye işaret etti.

Caixin’e göre toplam yeni iş, hizmet sağlayıcılarının gelecek aylarda müşteri talebinde daha fazla artış öngörmesiyle Ağustos 2010’dan bu yana en yüksek hızında arttı.
Çin Caixin PMI 10 Yıl Yüksek
Kaynak: Caixin, IHS Markit

Caixin Insight Group’un kıdemli ekonomisti Wang Zhe, Çin’de koronavirüs krizi büyük ölçüde kontrol altına alındığı için arzın yanı sıra iç ve dış talebin toparlandığını belirtti. Fakat istihdamın hala önemli bir sorun olduğunu ve ekonominin tamamen toparlanmasının zaman alacağını ekledi.

Zaten anket de istihdamın ılımlı da olsa yeniden düştüğünü ve bazı firmaların personelin işlerini gönüllü olarak bıraktıklarını söylediğini gösterdi. Yeni ihracat işleri Ocak’tan bu yana ilk kez genişlerken firmalar genel piyasa koşullarının gelişmeye devam ettiğini bildirdi.

Caixin Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi büyümesi, virüsle ilgili kısıtlamaların hafifletilmesine ve daha güçlü talep koşullarına bağlandı.

Caixin Insight Group Wang Zhe Çin PMI Açıklama İşletme giderleri Nisan ve Mayıs aylarında genel olarak sabit kalırken, son veriler ikinci çeyreğin sonunda girdi fiyatlarında hafif düşüşe işaret etti. Panel üyelerinden bazıları, personelle ilgili daha düşük maliyetlerin Haziran ayında genel maliyet yüklerini azaltmaya yardımcı olduğunu belirtti.

Hizmet şirketleri tarafından tahsil edilen fiyatlar Haziran ayında büyük ölçüde değişmeyerek altı aylık düşüş dönemini sonlandırdı. Katılımcılara göre, yeni iş rekabeti genel fiyatlandırma gücünü sınırlamaya devam etti. Çinli hizmet sağlayıcıları Haziran ayında ticari faaliyetlerin 12 aylık görünümüne yönelik daha güçlü bir iyimserlik bildirdi.

Dahası bazı firmaların önümüzdeki aylarda müşteri talebinde daha fazla artış olacağını tahmin etmesiyle olumlu duyarlılık üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
Çin Caixin Bileşik PMI Haziran
Kaynak: Caixin, IHS Markit

Caixin Kompozit Üretim Endeksi de Mayıs’taki 54,5 puandan Haziran’da 55,7 puana ulaşarak Çin’in genel ticari faaliyetlerinde keskin ve hızlandırılmış bir artışa işaret etti. Öyle ki Kasım 2010’dan bu yana en yüksek seviye görüldü. Üretim, hem imalat hem de hizmet sektörlerinde yükselirken ikincisi daha keskin büyüme oranına dikkat çekti.

Yeni işletmeler Ocak 2011’den bu yana en dik hızıyla genişledi. Satışlar hizmet sektöründe keskin bir artış gösterirken, üreticiler Ocak ayından bu yana toplam siparişlerde ilk artışı kaydetti. Ancak hem imalatçıların hem de hizmet sağlayıcıların bordro numaralarında ılımlı düşüş kaydetmesiyle istihdamda düşüş eğilimi devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum