Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Fabrika Aktivitesinin Ağustos’ta 4. Kez Daralması Daha Fazla Yavaşlamaya İşaret Etti

Açıklanan resmi verilere göre Çin’in fabrika aktivitesi, Ağustos ayında 4. kez daraldı. İşte ayrıntılar;
Çin’in Fabrika Aktivitesinin Ağustos’ta 4. Kez Daralması Daha Fazla Yavaşlamaya İşaret Etti
Yorum

ABD’nin ticaret baskısını artırması ve iç talebin durgun kalması nedeniyle üst üste dördüncü ay için daralarak dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde daha fazla yavaşlamaya işaret etti.

Çin’in devasa imalat sektöründeki devam eden zayıflığın, Pekin’in daha hızlı teşvik uygulaması için beklentileri artırabileceği vurgulandı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, PMI’nın Ağustos’ta 49.5’e düştüğünü, rakamın Temmuz’daki 49.7’lik seviyeden gerilediğini bildirdi.

Reuters tarafından yapılan bir anket ise analistlerin Ağustos PMI’nın bir önceki aya göre değişmeden kalmasını beklediklerini bildirmişti.

Çin Ağustos PMI Daraldı Resmi fabrika ölçütü, ABD ile ticari sürtüşmelerin arttığını ve yavaşlayan küresel talebin Çin ihracatlarına zarar vermeye devam ettiğini gösterdi. İhracat siparişleri Ağustos ayında 15. Ay için düşerken yurt içi ve yurt dışından gelen toplam yeni siparişler de düşüşü sürdürdü. Bu durum, geçtiğimiz yol boyunca sunulan uyarıcı tedbirlere rağmen iç talebin yumuşak kaldığına işaret etti.

Goldman Sachs analistleri bir notta, daha yüksek tarifeler öncesinde yapılan ihracat yüklemelerinin ticareti ve genel aktiviteyi desteklediğini ancak bu etkinin birkaç ay içinde kaybolacağını söyledi.

Çin Ağustos Fabrika Aktivite Daraldı Öte yandan otomobil sektörü gibi tüketime yönelik endüstrilerdeki üreticilerin özellikle savunmasız kaldığı vurgulandı. Zira Geely ve Great Wall gibi otomobil üreticileri de satış ve kar beklentilerini düşürdü. Veriler, orta ve küçük ölçekli işletmelerdeki etkinliğin daraldığını, birçoğu hükümet destekli büyük üreticinin ise Ağustos’ta genişlemeyi başardığını aktardı.

Fabrikalar Ağustos’taki belirsiz iş görünümünün ortasında işçi azaltmaya devam ederken istihdam alt endeksi 46.9’a düştü. Temmuz’da rakam 47.1 seviyesinde gerçekleşmişti. Neticede Ağustos ayı ticaret savaşında çarpıcı yükselişlerle sallanmış, iki taraf yükselen gerilim arasında birbirine milyarlarca dolarlık ek tarifeler getirmişti.

Geçtiğimiz günlerde iki tarafın müzakerelere geri dönüleceğini açıklamasıyla gerilim biraz azalsa da Trump, Cuma günü daha önce açıkladığı vergilerin Pazar günü yürürlüğe gireceğini söylemişti. Ayrıca Çin’in bir ticaret anlaşmasına varmak istediğini dile getirse de pek çok analist yakın zamanda bir anlaşma olasılığı konusunda iyimser konuşmamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu