Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Etkisiyle Küresel Endekslerde Düşüşler Devam Ediyor

Çin Merkez Bankası tarafından atılan likidite adımı sonrasında küresel piyasalar negatif performans kaydetmeye başladı. İşte detaylar;
Çin Etkisiyle Küresel Endekslerde Düşüşler Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Merkez Bankası (PBOC), bugün 2013 yılının ardından piyasaya likidite enjekte etti. PBOC’nin bu hamleyi yapmaktaki amacı nakit ihtiyacından kaynaklı sıkışmayı çözmek olduğu öngörülmekteydi. Ancak likidite sonuç vermedi ve Çin hisseleri düşüş yaşadı. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi günün erken saatlerinde yüzde 0.6 oranında değer kaybı yaşadı. Yaşanılan değer kaybı sonrası 688,34 seviyelerine kadar geriledi.

Hatırlanacağı üzere, The MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi dün yüzde 0.9 oranında bir kazanç sağlamayı başarmıştı. Ayrıca endeks fiyatlarında görülen volatilite yaklaşık üç ayın zirvesine çıkmış durumda. S&P 500 Endeksi dünü yüzde 1.2 oranda kayıpla kapatmıştı. Dow Jones Endeksi ise dün yüzde 9.5 oranında daha kayıp yaşamıştı. Güney Afrika Randı iki gün boyunca arttığı değerini bugün sonlandırırken, Ruble petrol fiyatlarının etkisiyle düşüşüne devam etti. Ayrıca Körfez Ülkeleri’nin hisselerinde de düşüşler devam ederken; Dubai hisseleri bu düşüşlere öncülük etti.

Dünyanın önde gelen yatırımcıları ise küresel çaplı yaşanan düşüşler hakkında görüş bildirdi.

Guggenheim Partners’dan Şef Yatırım Yetkilisi Scott Minerd, endekslerde yaşanan düşüşler sonrası yatırımcıların izleyeceği yol haritasıyla ilgili görüş bildirdi. Minerd, hisse senetlerinde yaşanan düşüşlerden dolayı yatırımcıların güvenli limanlara talebinin arttığını belirterek S&P 500 Endeksi’nin önümüzdeki günlerde de düşüşlerine devam edeceğini savundu. Endeksin ortalama olarak yüzde 10 civarında düşüş yaşayacağını belirten Minerd, endeksin yaşayacağı düşüşler sonrası 1,650 puanlarda seyir edeceğini ifade etti. Petrolün izleyeceği yol haritasıyla ilgili olarak ise Minerd, düşüşlerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini ve varil fiyatlarının 20 dolar seviyelerine kadar düşeceğini ön gördü.

DoubleLine Capital’ın kurucularından Jeffrey Gundlach ise yaptığı değerlendirmede, önümüzdeki günlerde endekslerde yaşanan düşüşlerin daha derinleşeceğini öngörerek; S&P 500 Endeksi’nde uzatılmış bir düşüş beklediğini söyledi. Ayrıca Gundlach, yatırımcıların gelebilecek geri sıçrama rallilerinde satış yapmaları gerektiğini belirterek aşırı risk taşımanın satış baskısına ilave oluşturduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu