Paylaşım

Çin’de Elektrikli Araçlara Yapılan Güneş Paneli Yolu “Çalındı”


 

Çin'in elektrikli araçlar için yaptığı güneş panelli şarj yolunun bir kısmı çalındı! İşte detaylar...

Hırsızlık olaylarının binbir çeşitini duyduk ancak bu biraz level atlamış hali diyebiliriz. Yaptığımız otomobil haberlerinde sizde farketmişsinizdir ki son çıkan elektrikli arabaların çoğu Çin menşeli! Sadece bununla yetinmeyen ülke aynı zamanda bu araçları için en iyi yazılım firmalarıyla ortaklık kurarak otonom araçlar üzerine milyar dolarları bulan yatırımlar yapıyor.

Bu kısım Çin’in ne yapmak istediğiyle alakalıydı. Çok değil 2 hafta önce elektrikli araçları şarj eden ve veri toplayan yol inşaatından bahsetmiştik. Yaşanan olay da tam olarak burada yaşanmış. Duyunca hem komik hem de akla acayip soruların doğmasına neden oluyor. Bir insan güneş panellerini neden çalar ki!

Jinan Kenti Çevreyolu’na yapılan 2 km’lik yolun bir kısmı şu anda yok.

Çin'de Elektrik Yolu Çalındı

Yetkililer en başta doğal afet, trafik kazası gibi şeylerden sebeb olduğunu düşünse de öyle çıkmadı. Çünkü yaptıkları incelemede yolun kasten bir bölümünün bilinçli olarak kesilip götürüldüğü söylendi.

Güzel bir hizmet örneği olan bu uygulamanın ne kime ne zararı olabilir ki!

Çin'de Elektrik Güneş Panelleri Çalındı

Panellerin aslında çalınma sebebinin “başkası tarafından incelenecek” olması ağır basıyor. Çünkü panel dediğimiz malzeme hafif bir yapıya sahiptir. Çin’de yaptığı Ar-Ge’lerle belli bir tonaja kadar araçların geçişini mümkün kılıyordu. Panel yolu, farklı bir beton ve katmanların bir araya getirilmesiyle araçların şarj olayını gerçekleştirecekti.

Mantık olarak olaya bakıldığında, çalındığı tespit edilen güneş panellerinin, bunu yapmak isteyipte geliştirmeye üşenenlerin işi olduğu söyleniyor. Yine de bu konuda Avustralya’nın o müthiş elektrikli yol projesi büyüklüğüne daha gelinebilmiş değil!

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın