Yatırım yapmaya başla!

Çin Ekonomisinde Birbirinden Çok Farklı İki Toparlanma Görülüyor

Yapılan China Beige Book anketi, Çin’in kurumsal elit kesimi için ekonomi hızlansa da ülkenin geri kalanının çok daha sessiz bir toparlanma gördüğünü ortaya serdi.
Çin Ekonomisinde Birbirinden Çok Farklı İki Toparlanma Görülüyor

Pandeminin ekonomileri rekor düşük seviyelere götürdüğü Nisan-Haziran döneminde GSYİH’sinde bildirdiği pozitif artışla çok konuşulan Çin, iyimser yorum yapılan ülkelerin başında geliyor.

Çin’in küresel ekonomi için çok önemli olduğunu söyleyen Standard Life Aberdeen Başkanı Douglas Flint ile ülkenin pandeminin neden olduğu krizden kurtulma yolunda hızla ilerlediğini belirten ekonomist Jim O’Neill, örneklerden sadece ikisi.

Yayımlanan China Beige Book anketi ise koronavirüsün ardından Pekin’in resmi ekonomik toparlanmasına ilişkin alternatif bir hikayeyi ele aldı.

Çin genelinde 3,300 firma üzerinde yapılan anket, Pekin, Şanghay ve Guangdong kıyı merkezlerindeki kurumsal seçkinlerden kopuk bir iyileşme olduğunu gösterdi.
Çin GSYİH
Kaynak: SCMP

Ankette, Çin’in koronavirüsün etkisinden kurtulan ilk büyük ekonomi olarak müjdelense de bu canlanmanın düzensiz ve abartılı olduğu aktarıldı.

Bağımsız bir analiz firması olan China Beige Book tarafından Çin firmalarıyla yapılan anket, Şanghay, Pekin ve Guangdong’daki büyük firmalar olan kurumsal elit kesim için ekonominin hızlandığını ancak çoğu bölgedeki çoğu firmanın çok daha sessiz toparlanma gördüğünü bildirdi.

Bu arada resmi veriler, ekonominin yılın ilk üç ayında yüzde 6,8 oranında rekor düşüş yaşadıktan sonra 2020’nin ikinci çeyreğinde bir yıl öncesine göre yüzde 3,2 büyüdüğünü gösterdi.

SCMP’nin haberine göre bazı analistler üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 5’ten fazla büyüme öngörse de anket, zeminde daha düzensiz bir tabloyu ortaya serdi.

İkinci çeyrekten bu yana koşullar iyileşmiş olsa bile çoğu bölgedeki firmalar için üretim ve kurumsal gelirlerdeki büyümenin Temmuz ve Eylül ayları arasında bir yıl öncesine göre daha zayıf olmasının beklendiği söylendi. Firmanın araştırmacıları; “Şu anda Çin’in çok farklı iki ekonomik iyileşmesi var, Pekin bunlardan en az biri hakkında yalan söylüyor” dedi.

China Beige Book anketinde artı 100 ile eksi 100 arasında değişen bir ölçekte sıfır genişleme ve daralma arasındaki bölme çizgisiyken çıktı açısından Şanghay, Zhejiang ve Jiangsu dahil doğu sanayi merkezi 2019’un üçüncü çeyreğindeki 60 puandan 2020’nin üçüncü çeyreğinde 49’a çıktı.

Guangdong ve Fujian’ı kapsayan güney endüstri merkezi, üçüncü çeyrekte yıllık 5 puan düşüşle 47’ye düştü ancak ikinci çeyrekte eksi 4 olan okuma değeri önemli ölçüde arttı.
Çin Perakende Satış
Kaynak: SCMP

Pekin, Tianjin, Shandong ve Hebei’yi birleştiren bölgedeki kıyıların daha da yukarısında üretim endeksi bir önceki yıla göre 67’den 28 puan düşüşle 48’de kaldı ancak endeks yine ikinci çeyreğe kıyasla önemli ölçüde daha iyi göründü.

Bununla birlikte, bazı bölgeler ikinci çeyrekten üçüncü çeyreğe çıktıda iyileşme bile bildirmedi. Tibet, Gansu, Qinghai ve Sincan’daki firmalar için çıktı, 2020’nin üçüncü çeyreğinde yılın ikinci üç ayına göre 30 puan daha kötü oldu.

China Beige Book’un Baş Ekonomisti Derek Scissors; büyük firmalar ve üç büyük kıyı bölgesinde bulunanları temsil eden kurumsal elit kesim için ekonomi hızlansa da bunun Pekin’in vurgulamak istediği ve çoğu yabancı gözlemcinin görebileceği toparlanma olduğunu söyledi. Ancak Çin’in geri kalanının -çoğu bölgedeki çoğu firma- çok daha sessiz bir iyileşme göründüğünü ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum