Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Domuz Eti Fiyatları Eylül’de Yüzde 69.3 Artış Gösterdi!

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan alınan bilgilere göre geçtiğimiz ay domuz eti fiyatlarındaki artış, Ağustos’ta görülen yüzde 47’lik artışa kıyasla daha yüksek gerçekleşti.
Çin’in Domuz Eti Fiyatları Eylül’de Yüzde 69.3 Artış Gösterdi!

Ülke Afrika domuz ateşi salgınını izleyen bir et kıtlığına karşı savaşmaya devam ederken Çin’in domuz eti fiyatları, bir yıl öncesine göre Eylül ayında yüzde 69.3 artış gösterdi.

Rakamın önceki ayın yükselişine kıyasla çok daha büyük olması dikkat çekti ki Çin domuz eti fiyatları Ağustos’ta yüzde 47 artmıştı. Bu da Eylül’de Çin’de gıda fiyatlarını yüzde 11.2 oranında artırmıştı.

Sonuçta domuz eti fiyatlarındaki bu artış, Çin’in tüketici fiyatlarındaki genel artışta önemli bir etken oldu.

Çin'in Domuz Eti Fiyatları Eylül Artış Eylül ayında, ülkenin tüketici fiyat endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak, 6 yıl içindeki en yüksek artışı kaydetmişti. Bu arada üretici fiyat endeksi ile ölçülen fabrika fiyatlarının yüzde 1.2 oranında düştüğü aktarıldı. Reuters tarafından sorgulanan ekonomistler, Çin’de tüketici fiyatlarının Eylül ayında yüzde 2.9 oranında artmasını ve üretici fiyatlarının yüzde 1.2 oranında düşmesini beklediklerini belirtti.

Çin dünyanın lider domuz eti üreticisi ve tüketicisi olduğundan, ölümcül hastalık ülkedeki fiyatları derinden etkiledi.

Çin Üretici Fiyat Endeksi Eylül Fiyatlardaki artış dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki birçok tüketicinin cüzdanına zarar verirken, hükümet bu durumun önüne geçmek için bazı girişimlerde bulundu. Örneğin Financial Times, geçen ayki bir raporunda Çinli yetkililerin ülkedeki domuz arzını artırmaya büyük siyasi görev dediklerini yazmıştı.

Danışmanlık firması Capital Economics analistleri de yetkililerin mevcut duruma domuz çiftliklerini birleştirmek ve domuzları stratejik rezervlerden çıkarmak gibi önlemlerle cevap verdiklerini yazmıştı.

Geçen haftaki notta analistler, bu önlemlerin etkili olduğuna dair az sayıda işaret olduğunu, domuzların çok sayıda ölmeye devam ettiğini ve domuz eti fiyat enflasyonunun hızlandığını bildirdi.

Capital Economics’e göre bu durum enflasyonunun, önümüzdeki yıl yaklaşık on yıl içinde ilk kez hedefin üstüne çıkmasına neden olacak şekilde ayarlandı. Hollandalı banka Rabobank’taki analistlerin Temmuz ayı tahminlerine göre de Çin’in domuz sürüsü bu yılın sonunda yarıya inebilirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum