Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Başbakan Yardımcısı: 2019’da GSYİH’nin %6’dan Fazla Arttığı Tahmin Ediliyor

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Çin’in 2019 GSYİH’sinin yüzde 6’dan fazla arttığının tahmin edildiğini söyledi.
Çin Başbakan Yardımcısı: 2019’da GSYİH’nin %6’dan Fazla Arttığı Tahmin Ediliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin devlet haber ajansı Xinhua News göre Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Perşembe günü yaptığı açıklamada Çin’in 2019 GSYİH’sinin yüzde 6’dan fazla arttığının tahmin edildiğini söyledi. Liu’nun bu ayın verilerinin beklenenden daha iyi bir ekonomik görünüme işaret ettiği de belirtildi.

Ayrıca ABD ile Çin arasında imzalanan birinci aşama ticaret anlaşmasının hem ülkelere hem dünyaya fayda sağlayacağını söyledi.

“Birinci aşama anlaşmanın imzalanmasından sonra, Çin ve ABD anlaşmayı takip etmek ve somut sonuçlar elde etmek için birlikte çalışacaklar. Birinci aşama anlaşma, dünya barışının, istikrarının ve refahının korunmasına yardımcı olacak. ABD ve Çin, politikadaki, ekonomik modellerdeki farklılıklara rağmen kazan-kazan ilişkisi elde etmek için birlikte çalışabilir.” dedi.

İmza töreninde de Liu, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’den Trump’a anlaşmanın Çin, ABD ve tüm dünya için iyi olduğu yönünde bir mesaj iletti.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He Anlaşma Çin ABD Dünya için İyi Liu, kendi sözleriyle Çin ekonomisinin yüksek hızlı büyümeden yüksek kaliteli gelişime geçtiğini aktardı. Ülke açılmaya devam ederken Çin’in yasal çevreyi geliştirmeye devam edeceğini ve dünyanın dört bir yanından yatırımcıları ağırladığını belirtti.

Resmi medya anlaşmayı her iki tarafın da kutlaması gereken sıkı bir anlaşma olarak selamladı. Global Times Perşembe günü yayınlanan bir makalede; “Çin ve ABD sonunda birinci aşama ticaret anlaşmasını imzaladılar. Sıkı mücadele anlaşması her iki taraf tarafından da el üstünde tutulmalı” dedi.

Bununla birlikte Çin ve ABD’nin kapsamlı bir ticaret anlaşmasına varmasını zorlaştırabilecek büyük bir belirsizliğin kalmasına rağmen ön anlaşmanın her iki tarafın daha fazla çaba göstermesini sağlayacağını bildirdi.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He Anlaşma İyimser Açıklama Xinhua,yorumunda, anlaşmanın iki tarafın farklılıklarını yönetmek için “daha makul bir yaklaşım” aradığını gösterdiğini söylese de bunun uzun vadeli, karmaşık ve zorlu bir anlaşmazlığı ele almak için sadece iyi bir başlangıç olarak kabul edilmesi gerektiği konusunda da uyardı.

İktidardaki Çin Komünist Partisi’nin resmi medyası olan People’s Daily, ikili ticaret ilişkisinin “şimdi yeni bir başlangıç noktasında” olduğunu belirten umutlu bir notla gündeme geldi.

Çinli fintech devi JD Finance’nin baş ekonomisti Shen Jianguang, anlaşmaya rağmen yolun engellerle dolu olduğunu söyledi. Hong Kong merkezli South China Morning Post onun şu sözlerle görüş bildirdiğini yazdı: “Ticaret anlaşması kısa vadede uygulansa bile, uygulanan tarifelerden kaynaklanan kayıpların giderilmesi zordur.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu