Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Savaşına Rağmen Çin, Asya-Pasifik Emlak Piyasasındaki Büyümeyi Yönlendiriyor

Asya-Pasifik’teki emlak piyasaları bu yılın ilk çeyreğinde, küresel düşüşe rağmen kısmen Çin sayesinde rekor bir hızda büyüdü. İşte detaylar;
Ticaret Savaşına Rağmen Çin, Asya-Pasifik Emlak Piyasasındaki Büyümeyi Yönlendiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Emlak danışmanlığı şirketi JLL, Asya-Pasifik’teki emlak piyasalarının bu yılın ilk çeyreğinde küresel bir düşüşe rağmen kısmen Çin sayesinde rekor bir hızda büyüdüğünü söyledi. 1999 yılında kurulan ve gayrimenkul konusunda uzmanlaşmış bir yatırım yönetim şirketi olan JLL’nin Global Capital Flows raporuna göre bölge bu yılın ilk çeyreğinde gayrimenkul işlem hacimlerinde 45 milyar dolarlık yeni bir üç aylık dönem yüksek seviyesi kaydetti.

Bir yıl öncesine kıyasla yüzde 14’lük artışı temsil eden rakamın, Amerika’nın yanı sıra Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı geçtiği vurgulandı. Mayıs’ta yayınlanan raporda, bu performansının itici gücünün Çin olduğu belirtildi.

Keza Çin’de sınır ötesi sermaye girişlerindeki artış ve büyük ölçekli işlem faaliyetlerinden dolayı çeyrek dönemlik yatırımın 17 milyar dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı aktarıldı.

Çin 17 Milyar Dolar Yatırım Asya Pasifik Emlak Piyasası HızlandırdıJLL’nin Asya-Pasifik sermaye piyasaları başkanı Stuart Crow, Perşembe günü verdiği bir demeçte Çin’deki yerel tüketim hikayesinin çok güçlü olduğunu söyledi. Üretim ve lojistik emlak için büyük miktarda yatırım gördüklerini dile getiren Crow, Alibaba ve JD.com olarak Çin’deki büyük oyuncuların kendilerinin dahi bu lojistik emlak sektörüne yatırım yaptıklarını aktardı. Raporda Japonya, Avustralya ve Hong Kong’un yatırım hacimlerinde bir düşüş olduğu belirtildi.

Ancak Güney Kore ve Singapur gibi bölgedeki diğer güçlü performans gösteren emlak piyasaları, bu düşüşü dengelemiş ve bölgenin genel performansını artırmayı başarmışlardı.

Güney Kore ve Singapur Güçlü Piyasalar Asya Pasifik Düşüşü Dengeledi Öte yandan Asya-Pasifik emlak piyasasındaki artışın, yatırımcı duyarlılığına zarar veren küresel politik belirsizlik ve ekonomik yavaşlamanın ortasında gelmesine de dikkat çekildi. Gayrimenkul danışmanlığı firması, küresel ticari emlak piyasasına yapılan yatırımın bu yıl geçen yıla kıyasla yüzde 8 azalarak 156 milyar dolara gerilediğini de bildirdi. Crow, yatırımların bazı yavaş büyüyen ekonomilerden Asya-Pasifik’teki büyümeye doğru kaydığını, çünkü bölgedeki pazarların daha şeffaf hale geldiğini dile getirdi.

Washington ile Pekin arasındaki gerilim artarken bazı yatırımcıların ve uzmanların Çin’e yapılan yatırımların Asya-Pasifik’teki diğer gelişen piyasalara tahsis edilebileceğini öngördükleri hatırlatıldı.

Ticaret Savaşı Çin Yatırımları Başka Gelişen Piyasalara Yönlendirebilir “Çin’deki lojistikten söz ediyoruz, şu an emlak sektöründeki gerçek çekici nokta yeniden burası nedeni ise büyüyen orta sınıf ve yurt içi tüketim hikayesi” diyen Crow, bununla birlikte ABD-Çin ticaret savaşının sürmesi halinde gayrimenkul yatırımlarının Vietnam gibi diğer pazarlara doğru çeşitlendirme olacağını da ekledi.

Özellikle de üretim için Vietnam’ın son birkaç ayda öne çıkan yerlerden biri olduğunu ve bazı yatırımcılarının bir seçenek olarak Vietnam’dan bahsetmeye başladıklarını söyledi. 2019’un geri kalanı için ticari gayrimenkullere yönelik küresel yatırımın yüzde 5 ila yüzde 10 arasında azalacağını tahmin eden JLL, Asya-Pasifik’in emlak piyasalarıyla ilgili ise iyimserliğini korudu. Crow bu durumu; “Son birkaç yılda yıllık bazda rekor işlem hacimlerimiz oldu, bu yıl tekrar elde edeceğiz” sözleriyle anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu