Yatırım yapmaya başla!

Çin’deki Amerikan Şirketleri Tarifelerin Kendilerini İncittiğini Söyledi

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı yeni tarifelerle devam ederken, Çin'de faaliyet gösteren Amerikan şirketlerden incinme yorumu geldi.
Çin’deki Amerikan Şirketleri Tarifelerin Kendilerini İncittiğini Söyledi

ABD ile Çin arasında bir anlaşmanın yakında olduğu söylenirken, Trump’ın sürpriz bir şekilde açıkladığı yeni tarifeler ve Çin’in misillemesi ile savaş yeniden alevlendi. Bu durumun en çok ABD’li tüketici ve şirketlere zarar vereceği söylenirken, Çin’de faaliyet gösteren Amerikan şirketlerden incinme yorumu geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın son tarife artışı ve Çin misillemesi, Çin’deki Amerikan şirketlerine zarar veriyor.

Tarife Savaşı Çin'deki Amerikan Şirketlerine Zarar VeriyorŞanghay’daki Amerikan Ticaret Odası’nın ve Pekin’deki Çin Ticaret Odası’nın yayımladığı rapora göre; 16 Mayıs – 20 Mayıs tarihleri arasında yapılan bir ankette yaklaşık 250 kişinin dörtte üçü ya da yüzde 74,9’u Amerikan ve Çin tarifelerinin artmasının işleri üzerinde olumsuz bir etki yarattığını söyledi.

Gruplardan yapılan açıklamada, “Tarifelerin olumsuz etkisi Çin’deki Amerikan şirketlerinin rekabet edebilirliğini açıkça zedeliyor,” ifadelerine yer verildi. Çin makamlarının da bazı şirketler için operasyonları zorlaştırıyor gibi göründüğü belirtildi.

Ankete katılan beş kişiden biri denetimlerin artmış olduğunu ve gümrük işlemlerinin yavaşladığını söyledi.

Gümrük İşlemleri YavaşladıOrtalama bir cevap verenlerin yüzde 14’ü, artan bürokratik gözetim veya düzenleyici incelemeden kaynaklanan diğer komplikasyonlara ek olarak, lisansların veya diğer başvuruların onaylanmasının daha yavaş olduğunu dile getirdiler. Rapora katılanların yüzde 10’u Çin tarifelerinden hariç tutulmak için başvuruda bulunduklarını, yüzde 15,1’i ise Amerikan tarifelerinden muafiyet başvurusunda bulunacaklarını belirtti.

Ankete katılanların %61,6’sı, imalatla, %25,5’i hizmetler sektöründe, %3,8’i perakende satış ve dağıtımda, %9,6’sı diğer sektörlerde faaliyet gösteriyor. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret anlaşmazlığı, bu ayın başlarında anlaşma umudu kesilene kadar “savaş bitti” gözüyle değerlendiriliyordu.

ABD, Çin’in taslak anlaşma metninde sistematik değişiklikler yaptığı iddiasıyla 200 milyar dolarlık maldaki vergiyi yükseltti.

Savaş Bitti Derken Yeniden BaşladıÇin ise 1 Haziran’da yürürlüğe girecek olan 60 milyar dolarlık Amerikan malında vergilerin artacağını açıkladı. Bunun üzerine Trump’ın 300 milyar dolarlık Çin malına vergi getirebileceği söylenmeye başlanırken, Google Çinli teknoloji devi Huawei ile olan iş birliğini askıya aldığını açıkladı. 90 günlük bir erteleme süresi söz konusu olurken, Huawei tedarikçilerine geçici lisans verilerek bu sürede iş birliğini sürdürebileceği belirtildi.

Ortak AmCham anketine göre; birleşik tarifelerin en büyük etkisi ürünlere olan talebin azalması ve ardından artan üretim maliyetleri. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 35’i Çin’deki faaliyetlerini yerel kaynak veya üretimi artırarak yerel pazara ulaşmak için yeniden yapılandırıyor. Kabaca üçte biri ise ülkedeki yatırım kararlarını geciktirdiklerini veya iptal ettiklerini söylüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum