Yatırım yapmaya başla!

Çin: “ABD’nin Son Tarifelerine Misilleme Yapmaktan Başka Çaremiz Yok”

Ticaret savaşındaki tansiyon hızla yükselirken Çin’den ABD’nin 200 milyar dolarlık vergi kararına misilleme geldi. Detaylar aşağıda;
Çin: “ABD’nin Son Tarifelerine Misilleme Yapmaktan Başka Çaremiz Yok”

Ticaret savaşındaki tansiyon hızla yükselirken Çin’den ABD’nin 200 milyar dolarlık vergi kararına misilleme gelmesi dikkat çekti. Trump’ın talimatıyla 5 bin Çin menşeli ürüne 200 milyar dolarlık ek gümrük vergisi uygulaması kararının 24 Eylül’den itibaren yürürlüğe gireceği yönündeki duyuru Çin’i harekete geçirdi.

Buna göre Çin’in ABD tarifelerine eş zamanlı olarak misilleme yapılacağı ve ABD’nin tek taraflı ticari eylemlerinin kabul edilemeyeceği belirtildi. Çin Ticaret Bakanlığı’nın misilleme yapmaktan başka çaresinin olmadığı yönündeki açıklamaları gerilimin ne kadar ileri gideceği konusundaki endişeleri artırdı.

Çin: ABD Tarifelerine Misilleme Yapmaktan Başka Çare Yok

Çin: ABD Tarifelerine Misilleme Yapmaktan Başka Çare YokÇin Dışişleri Bakanlığı, bugünkü açıklamasında ABD’nin samimi olmadığını ve tek taraflı ticari eylemlerin kabul edilemeyeceğini bildirdi. Eşit temeller üzerinde müzakerenin ABD ile ticaret konusunu çözmenin tek yolu olduğunu belirten Çin Ticaret Bakanlığı açıklamasında; misillemenin zaman çizelgesi ya da niteliğiyle ilgili detay vermese de ABD’yi iki ülke arasındaki ilişkiyi belirsizliğe sürüklediği için suçladı.

Ayrıca “ABD tarife artışında ısrar ediyor ve bu iki taraf arasındaki istişarelere yeni belirsizlikler getiriyor. ABD’nin bu tür eylemlerin olası negatif sonuçlarının farkına varacağı ve onları zamanında düzeltmek için ikna edici çareler bulacağı umuluyor.” ifadeleri kullanıldı. Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan’ın da; “ABD’nin tek yanlılığı ve korumacılığı küresel ekonomiye zarar verecek” dediği aktarıldı.

ABD’nin 200 Milyar Dolarlık Ek Vergi Kararı 24 Eylül’de Yürürlükte!

ABD’nin 200 Milyar Dolarlık Ek Vergi Kararı 24 Eylül’de Yürürlükte!Çin’in misilleme tepkisinin altındaki neden ise Trump’ın 200 milyar dolarlık ek vergi kararının 24 Eylül’den itibaren yürürlüğe koyacağını duyurmasıydı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump’ın ABD Ticaret Temsilciliği’ne Çin’e yönelik ikinci gümrük vergisi paketini hayata geçirme talimatı verdiği belirtilmişti.

Trump bu noktada; “…24 Eylül’de yürürlüğe girecek ve yıl sonuna kadar yüzde 10 seviyesinde kalacak tarifeler, 1 Ocak 2019’dan itibaren yüzde 25’e yükselecek.” ifadelerini kullanmış, Çin’in misilleme getirmesi durumunda ise 267 milyar dolarlık üçüncü tarife paketini uygulamaya koyacağını dile getirmişti. Ayrıca ticaret meselelerinin sonunda saygı ve yakınlık hissettiğini söylediği Çin Devlet Başkanı ile kendisi tarafından çözüleceğini umduğunu söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum