Yatırım yapmaya başla!

Çin 2019’da ABD’den 700 Biner Ton Domuz Eti ve Sorgum Satın Aldı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Çinli firmaların bu yıl ABD’den halihazırda 700.000 ton domuz eti ve 700.000 ton sorgum satın aldığını söyledi.
Çin 2019’da ABD’den 700 Biner Ton Domuz Eti ve Sorgum Satın Aldı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Salı günü yaptığı açıklamada Çinli firmaların pazar talebini karşılamak için bu yıl ABD’den halihazırda 700.000 ton domuz eti ve 700.000 ton sorgum satın aldığını söyledi.

Günlük basın brifinginde konuşan Geng Shuang, dünyanın en büyük tarım pazarı olan Çin’in ABD’den 320 bin ton pamuk, 230 bin ton buğday ve 20 milyon ton soya fasulyesi aldığını dile getirdi.

Sözcü Geng Shuang’ın açıklamaları, Başkan Donald Trump’ın Cuma günü kilit taleplerinden biri olarak ABD çiftlik ürünleri için Çin alımını göstermesinin üzerine geldi.

Çin ABD Tarım Satın Alımı Daha doğrusu, Trump ABD ile Çin’in vardığı kısmi anlaşmanın bir parçası olarak Çin’in ABD’den 40 ila 50 milyar dolarlık tarımsal ürün satın almayı kabul ettiğini bildirmişti. Ayrıca birinci aşama anlaşmanın, ABD’li çiftçiler için muazzam bir anlaşma olduğunu savunmuştu. Ne var ki Ohio’lu bir çiftçi ve eski Cumhuriyetçi Parti yetkilisi olan Chris Gibbs, Trump’ın açıklamaları üzerine bunların daha önce de yaşandığını vurgulayarak Trump’a oy vermeyeceğini aktarmıştı.

Trump’ın çok önemli dediği anlaşmanın umut vaat etmediğini öne süren analistler de Çin’in zaten daha fazla tarımsal ürün istediğini savunmuşlardı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Açıklama Diğer tarafta Çin gümrük verilerine göre Pekin, yılın ilk sekiz ayında hemen hemen hepsi ABD’den olmak üzere, 500 bin ton sorgum satın almıştı. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre de Çinli ithalatçılar, ticaret konuşmaları öncesinde geçtiğimiz hafta rekor miktarda haftalık Amerikan domuz eti satın alımı yapmıştı.

Gümrük verileri Pazartesi günü de Çin’in yılın ilk dokuz ayında tüm kökenlerden ithal ettiği domuz ithalatının 1.33 milyon ton olduğunu, rakamın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43.6 artış kaydettiğini gösterdi. USDA, 3 Ekim’de sona eren haftada Çin’e yapılan soya fasulyesi satışlarında net 1.18 milyon tonu doğruladı.

Ancak bir analist, Çinli firmalar tarafından yapılan alımların hepsinin sevkiyatının yapılmayabileceği konusunda uyardı. Bağımsız bir tarım danışmanlığından Jim Huang, bu domuz etinin tamamının bu yıl Çin’e teslim edilmeyeceğini ve rezervasyonun bir kısmının daha sonra iptal edilebileceğini öne sürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum