Yatırım yapmaya başla!

Chicago FED/Evans: “2019’daki Faiz İndirimleri Enflasyonu Hedef Seviyeye Getirmeye Yeterli”

Amerikan Merkez Bankası'nda (FED) sular bir türlü durulmuyor. Farklı bölgesel yetkililer görüşlerini bildirirken bugün onlar arasına Chicago FED Başkanı Charles Evans eklendi.
Chicago FED/Evans: “2019’daki Faiz İndirimleri Enflasyonu Hedef Seviyeye Getirmeye Yeterli”

10 yılı aşkın bir sürenin ardından önce Temmuz’da ardından Eylül’de çeyrek baz puanlık faiz indirimleri uygulayan Amerikan Merkez Bankası’na (FED) yönelik eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor. Farklı bölgesel yetkililerden gelen her bir açıklama kafaların karışmasına sebep oluyor. Çünkü birbirlerinin görüşlerine katılan yetkili sayısı oldukça az.

Chicago FED Başkanı Charles Evans bankanın attığı son adımlara ilişkin Çarşamba günü değerlendirmelerde bulundu. FED’in 2019 yılı içinde yaptığı iki faiz indirimini oldukça yeterli bulduğunu açıklayan ve bu kararları destekleyen Evans, başka bir faiz indirimine gerek görmediğini belirtti.

Evans, FED’den gelen parasal gevşeme adımlarının enflasyonu hedef seviye olan %2’nin üzerine çıkarmak için yeterli geleceğini düşünüyor.

FED'den Gelen Adımlar YeterliFED’in güvercin politika izleyen yetkililerinden biri olan Evans’ın bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) oy kullanma hakkı bulunuyor. Evans açıklamasında “Bu noktada durumun nasıl şekilleneceğini görebilmek için iyi pozisyonlanmış durumdayız” ifadelerine yer verdi.

Ardından bankanın yaptığı hamlelerin oldukça yeterli olduğunu ve bu sayede hedeflenen enflasyon seviyesinin kolaylıkla aşılabileceğini öngördü. Bankanın bir diğer faiz indirimini şu durumda gereksinim olarak görmeyen Evans, fiyat baskısının %2.2 seviyesine ulaştığını belirtti. Evans’tan gelen bu açıklamalar, kendisinin Ekim ya da Aralık ayındaki toplantıdan faiz indirimi beklentisi olmayan yetkililer arasında olduğunu gösterdi.

FED 2015 ve 2018 yılları arasında sıkılaşmış bir para politikasına yöneldi ve bunun ardından çoğu FED yetkilisi tutumunda değişikliğe giderek gevşemeye yanaştı.

FED Sıkılaşmış Para Politikasına YöneldiYavaşlayan küresel ekonomik büyüme, ticaret politikasında meydana gelen belirsizlik ve durgun seyreden enflasyon gibi nedenler FED yetkililerinin para politikasında gevşemeye yönelmesinde önemli rol oynadı.

ABD ekonomisinin güçlü tüketici harcamalarından bulduğu destek sayesinde pozitif bir görünümde olduğunu belirten Evans; zayıflayan işletme yatırımları, İngiltere’deki Brexit görüşmeleri ve yavaşlamakta olan Çin ekonomisinin dış riskler oluşturduğunu, bunun da finans piyasalarını kötü etkilediğini belirtti.

Diğer taraftan 18 Eylül’de faiz kararını açıklayan FED’in bu hamlesine 5 FED yetkilisi 25 baz puanlık bir indirime destek vermedi. Buna karşın 5 yetkili ise buna onay verdi. 7 yetkili ise 2019 yılı sonuna kadar toplamda 50 baz puanlık bir indirim olabileceğini öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum