Yatırım yapmaya başla!

CEO’nun Maaş Skandalı Sonrası Renault-Nissan Hisseleri 3 Yılın Dibinde

Renault-Nissan-Mitsubishi CEO'su Carlos Ghosn bugün bugün Japonya'da göz altına alındı. Bu haberlerin ardından Renault-Nissan'ın hisse senetleri son 3 yılın en düşük seviyesine indi.
CEO’nun Maaş Skandalı Sonrası Renault-Nissan Hisseleri 3 Yılın Dibinde

Renault-Nissan-Mitsubishi CEO’su Carlos Ghosn, maaşını eksik beyan ettiği gerekçesi ile bugün Japonya’da göz altına alındı. CEO’nun aldığı ücreti birkaç milyon daha az gösterdiği iddia ediliyor. Tokyo’da soruşturmanın açıldığı bilinirken, 64 yaşındaki CEO’nun Japon polisi tarafından sorgulandığı da öğrenildi. Kaynaklar, Ghosn’un tutuklanabileceğini dile getiriyorlar.

Ghosn’un Japon polisi tarafından tutuklanabileceği ihtimaliyle Renault-Nissan’ın hisseleri son 3 yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Renault Hisseleri Ghosn ile DüştüOtomobil dünyasının en önemli isimlerinden olan Renault-Nissan-Mitsubishi CEO’su Carlos Ghosn’un hakkında soruşturma yürütüldüğünün duyulmasıyla birlikte şirketlerin hisselerinde sert düşüş yaşandı. Japon basınında çıkan haberler, Renault-Nissan hisselerinde son 3 yılın en düşük seviyelerinin görülmesine neden oldu.

Soruşturmanın konusu ise yıllık 7,4 milyon Euro olan maaşının birkaç milyon Euro eksik beyan edildiği oldu.

CEO Maaşını Birkaç Milyon Euro Eksik Beyan EttiCEO’nun maaşı daha önce de şirketin yönetim kurulu toplantısında gerginliğe neden olmuştur. Renault’un en büyük hissedarı olan Fransız Hükümeti’nin muhalefetine rağmen kuruldakilerin yüzde 56’sının oyu ile söz konusu tutar onaylanmıştı. Şimdi ise yerel basın Ghosn’un 5 yıldır Japonya’nın yasalarını ihlal ettiğini söylüyor.

CEO’nun 44 milyon dolarlık eksik beyanda bulunduğu bilgileri alınırken, soruşturma kapsamında başka konuların olup olmadığı bilinmiyor.

44 Milyon Dolarlık Eksik Beyan1999 yılında Renault tarafından Japon otomobil üreticisi Nissan’ın başına getirilen Ghosn, 2001 yılından beri hem CEO hem de yönetim kurulu başkanı olarak markayı temsil ediyordu. Üstelik Nissan’ı iflastan kurtarması ve yeniden inşa etmesiyle birlikte ünlenmişti. 2005 yılında Renault’un başkanı olduktan sonra 2016 yılında Mitsubishi ile ortaklık yapılmasına öncü olmasıyla ününe ün katmıştı.

Renault-Nissan hisselerinde kayıp yüzde 10’un üzerine çıkarken fiyatı 54,80 Euro’ya kadar geriledi.

Renault Hisseleri DipteRNO:FP kodu ile işlem gören hisseler, güne 64,63 Euro’dan başladıktan sonra 54,80 Euro’ya kadar geriledi. Günlük işlem hacmi 6,3 milyon doların üzerinde seyrederken, şirketin piyasa büyüklüğü 19.074 milyar Euro değerinde. Hisse senetlerinde günlük değer kaybı yüzde 10,12 civarında seyrederken, anlık düşüşler yüzde 6,52 oranlarında seyrediyor.

Hisse senetleri yılbaşından bu yana en yüksek 98,75 Euro’yu görürken, bugün yılın en düşük seviyelerinden işlem görüyor. Şirketin hisseleri 24 Ekim tarihinde 63,06 Euro ile 1 yılın en düşük seviyelerini görmüştü. Bugün ise 54,80 Euro ile bu dip seviyeyi güncellemiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum