Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

CBA, Avustralya GSYİH’si için Düşüş Tahminini Yukarı Yönlü Revize Etti

CBA, Avustralya için 2020 GSYİH düşüş tahminini yukarı yönlü revize ederken ekonomideki parlak noktalara dikkat çekti. Ancak GSYİH’nin 2022’ye kadar eski seviyelere dönemeyeceği de söylendi.
CBA, Avustralya GSYİH’si için Düşüş Tahminini Yukarı Yönlü Revize Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Haziran raporunu yayımlayan ve küresel ekonomi için küçülme tahminini yüzde 4,9’a çeken IMF’nin karamsar tablosunun nedeni bilindiği gibi koronavirüs. Uluslararası organizasyon, çoğu ülke için de tahminini düşürürken başka kurumlar da bu trendi takip ediyor.

Ancak CBO’nun Avustralya için yaptığı yukarı yönlü revizyon onlardan bir tanesi değil.

Macrobusiness’ın haberine göre CBA’dan Gareth Aird, Avustralya ekonomisi için GSYİH’nin 2020’de yüzde 3,2 oranında daralacağını ve 2022 yılına kadar COVID öncesi seviyesine geri dönmeyeceğini öngören yeni tahminlerde bulundu.

İlk çeyrekte yüzde 0,3 daralarak 30 yılın ardından ilk resesyonuna ilerleyen Avustralya için CBO’nun daha önceki daralma tahmini yüzde 4,2 idi.
Avustralya İlk Çeyrek %0,3 Daraldı
Kaynak: Trading Economics

Yeni tahminde ise bu oran yüzde 3,2’ye çıkartıldı ve 2021’de GSYİH’de yüzde 2’lik artış tahmininde bulunuldu. Gareth Aird; resmi işsizlik oranı artmaya devam edeceğini ancak JobSeeker ödemeleriyle ilgili verilerinin ‘gerçek’ işsizliğin Mayıs ayı sonunda zirve yaptığını ve şimdi düşmekte olduğunu gösterdiğini söyledi.

Avustralya ekonomisinin olağanüstü bir dizi alışılmadık koşulun ortasında olduğunu söylemenin yetersiz olduğu belirtilirken COVID-19’un yayılmasını sınırlamak için ekonominin tüm bölümlerini kapatma politikasının çok büyük ekonomik sonuçları olduğu vurgulandı.

İşgücü piyasasının durumu ortaya serdiği belirtilirken istihdam edilen kişi sayısındaki toplam düşüşün Nisan ve Mayıs aylarında 835 binin üzerinde olduğu hatırlatıldı.
İstihdam Edilen Kişi Düşüş Nisan Mayıs 835 Bin Geçti
Kaynak: ABS

Eğer işini kaybeden tüm işçiler işsiz sayılırsa, Mayıs ayında işsizlik oranının %11,3 olacağı söylendi. “Böyle korkunç ekonomik veriler yayınlandığında negatiflere odaklanmak kolaydır. Ancak neler olduğu üzerinde durmak yerine, en çok ekonominin nereye gittiğiyle ilgileniyoruz” diyen CBO, son dönemdeki ekonomik verilerinin çoğunun kısıtlamaların en yoğun olduğu dönemleri yansıttığını vurguladı. Ve ekonomi yeniden açıldıkça, ekonomik faaliyetteki dip noktanın geçildiğini savundu.

Raporda, değerlendirme yapmak için Covid-19’la ilgili haberlere bakmak gerektiği ve Avustralya’daki haberlerin çoğunlukla olumlu olduğu dile getirildi.
24 Haziran Yeni Vaka Sayısı 29
Kaynak: Worldometers

Avustralya’nın Covid-19’un yayılmasını önlemede çok iyi performans gösterdiğini savunan rapor, bu durumun açılmaları kolaylaştırdığını ve ekonomik faaliyeti olumlu etkilediğini belirtti. Ayrıca tüketici güveninin Covid-19 öncesi seviyelere geri döndüğünü kaydetti.

Hanehalkının ekonomi algısının, tüketici harcamaları veya tasarruf kararları etrafında kilit bir itici güç olduğu, WBC / Melbourne Institute aylık tüketici duyarlılığı raporuna göre son iki aydır tüketici güveninde büyük bir toparlanma olduğu aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu