Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çavuşoğlu’ndan Putin-Zelenskiy Görüşmesine Dair Açıklama

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Rusya ve Ukrayna liderlerinin tüm konularda anlaşma sağlaması halinde bir araya geleceğini söyledi.
Çavuşoğlu’ndan Putin-Zelenskiy Görüşmesine Dair Açıklama
Son Güncelleme: 
Yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna savaşının en başından bu yana ateşkes olması için diplomasi trafiği yürüttüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birçok liderle telefon görüşmesi yaptığını ve hem Zelenskiy hem de Putin ile görüşeceğini söyledi.

Tüm konularda anlaşma sağlanması durumunda, liderlerin bir araya geleceğini ifade etti.

Konuşmasının devamında “Liderlerin de ondan öncesinde Dışişleri Bakanlarının bir araya gelmesi gündemde. Dışişleri Bakanlarının olası anlaşmayı paraflaması, daha sonra liderlerin tam imzayı atmak için bir araya gelmesi. Bahsettiğiniz konularda anlaşma olursa liderler bir araya gelir.” sözlerine yer verdi.

Barış tesis edilmesi için çabaları sürdüreceklerini, kalıcı ateşkes için uğraştıklarını ifade etti.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Açıklaması
Kaynak: Twitter

Avrupa’da yaptırımların tekrar değerlendirilmesi, ateşkes olursa askerlerin çekilmesiyle ilgili olarak herkesle temaslarının devam ettiğini söyledi.

Ukrayna’nın güvenliğini garanti altına almak istediğini belirten Çavuşoğlu, “BM Güvenlik Konseyi mi devreye girecek, barış gücü mü olacak, hava sahası mı kapatılacak. Türkiye’de yorumlara bakıyoruz, Türkiye savaşın içine girecek, asker konuşlandıracak, Rusya’yla karşı karşıya gelecek, böyle bir şey söz konusu değil.” dedi.

İlk etapta Türkiye’yi teklif etmelerinin her iki ülkenin de bize güvenmesinin, Türkiye’yi objektif, dengeli, yapıcı ve barış isteyen bir ülke olarak görmelerinden kaynaklandığını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu