Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çavuşoğlu: Bölgesel Barış ve İstikrar Tek Seçenektir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna ve Rusya mevkidaşlarıyla görüştükten sonra zirveye ilişkin açıklamalarda bulundu. Öne çıkanlar aşağıda;
Çavuşoğlu: Bölgesel Barış ve İstikrar Tek Seçenektir
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen üçlü zirve, Ukrayna ile Rusya arasındaki en üst düzey görüşme olduğu için kritikti. Beklentiler olumsuzken zirveden başarılı sonuç alınamadı.

Zirve sonrası basın toplantısında ilk konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba olurken ateşkes konusunda bir ilerleme kaydedilmediğini söyledi. Rus mevkidaşı Sergey Lavrov da somut bir sonuç olmadığını, çözümden yana olduklarını dile getirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Türkiye-Ukrayna zirvesi sonrasında gazetecilerin karşısına geçti.

Zirvenin ardından; “Temennimiz bölgemizde barışın yeniden tesis edilmesi. Rusya ile Ukrayna arasında diplomasinin işletilmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz.” ifadeleriyle açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, barış yanlısı yorumlarını yineledi.

“Bu süreçte her iki tarafla da yoğun temaslarımız oldu. Cumhurbaşkanımız savaştan sonra iki ülke liderleri ile görüşme gerçekleştirdi.” diyen Çavuşoğlu, bugünkü toplantıya katılımlarından dolayı her iki bakana da teşekkür etti.

Lavrov ve Kuleba arasında bir gerginlik olup olmadığı yönündeki soruya; tüm zorluklara rağmen son derece medeni bir toplantı yapıldığını söyleyerek yanıt verdi. Çatışmalar halen sürdüğü için görüşmelerin kolay olmadığını ancak süreç içinde seslerin yükselmediğini ekledi.

Başka bir toplantı olması durumunda Türkiye’nin yeniden Rusya-Ukrayna taraflarına ev sahipliği yapmayı istediğini aktardı. Toplantının siyasi düzeyde, bakanlar düzeyinde ilk toplantı olduğu için önem taşıdığını dile getirdi.

“Toplantının sonucu olumlu sayılabilir mi” sorusunda Rus ve Ukrayna mevkidaşlarının müzakerelere açık oldukları yönünde açıklamalarına atıfla yanıt verdi. Açıklamaların, gelecekte bu tür toplantıların olabileceğine ilişkin umutları artırdığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu