Yatırım yapmaya başla!

Cari İşlemler Dengesi Ekim Ayında 2,77 Milyar Dolar Fazla Verdi

Yurt içi piyasalarında haftanın ikinci önemli ekonomik verisi olan cari işlemler dengesi açıklandı. TCMB verilerine göre cari denge Ekim ayında 2,77 milyar dolar fazla verdi. İşte detaylar...
Cari İşlemler Dengesi Ekim Ayında 2,77 Milyar Dolar Fazla Verdi

Dün açıklanan üçüncü çeyrek ekonomik büyüme rakamlarından sonra, haftanın ikinci önemli verisi olan cari işlemler dengesi rakamları açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Ekim ayına ilişkin Ödemeler Dengesi Raporu’na göre; Türkiye’nin cari işlemler dengesi 2,77 milyar dolar fazla verdi.

Piyasaların beklentisi 2,5 milyar dolar fazla vermesi yönündeydi. Söz konusu veri Eylül ayında ise 1,83 milyar dolar açık vermişti. Eylül ayı rakamları 1,83 milyar dolardan, 1,80 milyar dolara revize edildi.

Ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret işlemleri 2 milyar 770 milyon dolar fazla verdi.

12 aylık cari açık ise 39 milyar 403 milyon dolar oldu. Cari işlemler dengesi Ağustos’ta 2 milyar 592 milyon dolar, Eylül’de 1 milyar 830 milyon dolar ve Ekim’de 2 milyar 770 milyon dolar ile üç aydır üst üste fazla vermiş oldu. 2017 yılının Ekim ayında ise 3 milyar 837 milyon dolar açık vermişti. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı geçen yılın aynı döneminde 466 milyon dolar açık verirken, bu sene 6 miyar 167 milyon dolar fazla verdi.

Cari işlemlerin böylesi fazla vermesinde bir önceki yılın Ekim ayında 5 milyar 643 milyon dolar açık veren dış ticaret dengesinin, bu yılın aynı döneminde 799 milyon dolar fazla vermesi ve hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin 2017’nin Ekim ayına göre 447 milyon dolar artışla 3 milyar 28 milyon dolara yükselmesinin etkisi oldu.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, geçen yılın aynı ayına göre 2 milyar 648 milyon dolara yükseldi.

2017 yılının aynı dönemine kıyasla 99 milyon dolar artan birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar 1 milyar 74 milyon dolara yükseldi. İkincil gelir dengesi kalemi kaynaklı girişler ise bir önceki yılın Ekim ayına göre 168 milyon dolar azaldı ve 105 milyon dolara geriledi.

Doğrudan yatırımlarda kaynaklanan net girişler, geçen yılın Ekim ayına kıyasla 784 milyon dolar düşüşle 699 milyon dolara indi. Portföy yatırımları 491 milyon dolarlık net giriş gerçekleştirdi. Yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 94 milyon dolar net satış ve devlet içi borçlanma senetleri piyasasında 82 milyon dolar net alış yaptığı bildirildi.

Diğer yatırımlar altında yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif mevduat varlıkları 745 milyon dolar arttı.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatlarında ise 515 milyon dolarlık net azalma kaydedildi. Yurt dışından yapılan tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak bankalar 1 milyar 353 milyon dolar, diğer sektörler 25 milyon dolar net geri ödeme yaptı. Böylelikle genel hükümet 2 milyon dolar yeni tahvil ihracı gerçekleştirmiş oldu. Son olarak resmi rezervlerde bu ay 1.713 milyon dolar artış olduğu kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum