Yatırım yapmaya başla!

Cari Açık Haziran’da Beklentilerin Altında Kaldı

TCMB, 2017 yılının Haziran cari işlemler açığı verilerini açıkladı. Buna göre cari açık geçen yılın aynı dönemine göre gerileyerek, 3.76 milyar dolara indi.
Cari Açık Haziran’da Beklentilerin Altında Kaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılının Haziran ayı yurt içi ödemeler dengesi istatistikleri açıklandı. Cari açık Haziran’da 3.76 milyar dolara gerileyerek, 4.1 milyar dolar olan beklentilerin altında kaldı.

Cari işlemler açığı, 2016’nın aynı dönemine göre 1.2 milyar dolar azaldı. Böylelikle 12 aylık cari işlemler açığı 34.34 milyar dolar oldu.

Ocak-Haziran dönemini kapsayan süreçte cari işlemler açığı 20.77 milyar dolar olurken, 2016 yılının tamamında 32.61 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Mayıs ayında ise 5.24 milyar dolar olan açık, 5.36 milyar dolara revize edildi.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre; bu gelişmede ödemeler dengesinden dış ticaret açığının bir önceki aya göre azalmasının etkisi oldu.

Dış ticaret Haziran ayında, geçen yılının aynı dönemine göre 670 milyon dolar azalarak 4.57 milyar dolara indi. Hizmetler dengesi kaynaklı net gelir ise 491 milyon dolar artarak 1.68 milyar dolara yükseldi. TCMB tarafından yapılan açıklamada bu gelişmelerin, dış ticaret açığının azalmasının etkisi olduğu vurgulandı.

Mayıs ayı dış ticaret açığı, %43,3 artışla rekor düzeyde gelmişti. Bu dönemde dış ticaret açığı 7.3 milyar dolar olurken, ihracat 13.61 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, 2016’nın aynı ayına göre 323 milyon dolar artarak 1.39 milyar dolara yükseldi.

Merkez Bankası verilerine göre; birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar söz konusu dönemde 115 milyon dolar arttı ve 1.07 milyar dolara çıktı. İkincil gelir dengesi kalemi kaynaklı girişler 178 milyon dolar artarak 282 milyon dolara yükseldi.

Portföy yatırımlarında 4.21 milyar dolar net giriş olurken, devlet içi borçlanma senetleri piyasasında 1.22 milyar dolar net alım gerçekleşti. Resmi rezervlerde ise 2.97 milyar dolar artış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum