Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bütçe Aralık’ta Rekor Açığın Ardından Ocak’ta Fazla Verdi

Beklenen verilerden merkezi yönetim bütçe dengesi gelişmeleri yayımlandı. Aralık'ta rekor açık veren bütçe, Ocak'ta nasıl performans gösterdi? İşte yanıtı...
Bütçe Aralık’ta Rekor Açığın Ardından Ocak’ta Fazla Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2022’nin ilk ayına ilişkin ait merkezi yönetim bütçe dengesi gelişmelerini yayımladı. Buna göre bütçe Ocak’ta 30 milyar TL fazla verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde onaylanarak yürürlüğe giren bütçe kanunuyla tahmin edilen bütçe gelirleri, bütçe giderleri ve bütçe dengesinin ne şekilde gerçekleştiği konusunda bilgi vermek amacıyla hazırlanan rapora göre faiz dışı denge 44,3 milyar TL fazla verdi.

Bütçe Ocak Fazla
Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı

Merkezi yönetim bütçe giderleri 146 milyar TL, bütçe gelirleri 176 milyar TL ve bütçe fazlası 30 milyar TL oldu. Faiz dışı bütçe giderleri 131,7 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bütçe Aralık’ta Rekor Açık Vermişti

Türkiye’nin hükümet açığı, geçen yılın aynı ayındaki 40,69 milyar TL’den Aralık 2021’de 145,74 milyar TL’ye çıkarak rekor kırmıştı. 2021’in tamamında ise 192 milyar TL açık kaydedildi.

Toplam harcama Aralık’ta yüzde 103,1 artarak 280,81 milyar TL’lik rekora ulaşırken gelirler yüzde 38,5 artarak 135,07 milyar TL’ye yükselmişti. Faiz ödemelerini içermeyen faiz dışı denge Aralık’ta 136,78 milyar TL açık vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu