Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bundesbank, Alman Ekonomisi için 2Ç20’de Karamsar Bir Daralma Öngörüyor

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, 2020'nin ikinci çeyreğinde ülke için korkutucu bir daralma tahmin ediyor.
Bundesbank, Alman Ekonomisi için 2Ç20’de Karamsar Bir Daralma Öngörüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Salgının olumsuz etkilerinin derinden hissedildiği ülkeler arasında yer alan Almanya, en fazla vakanın görüldüğü ülkeler listesinde 8. sırada yer alıyor.

Ülkede şimdiye kadar 176 bin 807 vaka ve 8054 ölüm kaydedildi. Vaka sayısındaki fazlalığa rağmen ölü sayısının bu kadar düşük olması iyileşen hasta sayısının yüksek olduğunu gösterdi. Öyle ki 154 bin 600 enfekte hasta salgını atlatmayı başardı.

Almanya Aktif Korona Vaka
Kaynak: Worldometer

Pandeminin etkileri Alman ekonomisini çok derinden yaraladı. Ülkede açıklanan ekonomik veriler yakın zamanda görülmemiş biçimde kötüleşmeye işaret etti. Örneğin sanayi üretimi Mart’ta %9,2 ile son 30 yılın en sert gerilemesini kaydetmişti. Benzer şekilde fabrika siparişleri de aynı durumdaydı.

Kötü gelen verilerin ortasında Bundesbank’tan 2020’nin ikinci çeyreğine ilişkin iç açıcı olmayan yorumlar geldi.

Bundesbank, Mayıs ayına ilişkin ekonomik raporunu yayımladı. Buna göre, ikinci çeyrekte ekonomiyi ciddi bir daralmanın beklediği belirtildi. Ayrıca ekonomik faaliyetlerin ikinci çeyrekte ilke kıyasla çok daha düşük kalacağı duyuruldu.

Üstelik Almanya’da salgın için alınan önlemlerde yaklaşık üç hafta önce birtakım gevşetmeler yapıldı. Getirilen hafifletmelere rağmen ülke ekonomisi için öngörülen daralma, salgının uzun süreli etki bırakacağını düşündürdü.

Yayımlanan o raporda şu ifadeler yer aldı;

Bundesbank Almanya Ekonomik YorumÖte yandan ülkeye getirilen daha az sıkı kuralların, bir süredir ciddi kilitlenmenin ortasında bulunan Alman ekonomisini canlandıracağı belirtildi. Fakat ülkede her şey eski rutinine geri dönemeyecek ve virüsün yayılmasını önleyici pek çok uygulama bir süre daha geçerli olacak.

Euro Bölgesi’nin dev ekonomisi Almanya, küresel salgından ötürü 2020’nin ilk çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla %2,2 daralmıştı.

Bu etki oldukça korkutucuydu zira 2008 – 2009 finansal krizinden beri böylesine rastlanmamıştı. Koronavirüsün ekonomiye etkileri o yıllardaki finansal sıkıntılarla eşdeğer ya da daha ağır olabilirdi.

Özellikle Mart ayı başlangıcı itibarıyla sıkılaştırılan karantina önlemleri iş faaliyetlerinin durmasına, üretimin gerilemesine ve binlerce Alman vatandaşının işini kaybetmesine neden olmuştu. Kısıtlamaların kısmi olarak yumuşatılmasına rağmen genel anlamda devam etmesi halkın protestosuna neden oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu