Yatırım yapmaya başla!

British Airways CEO’su, Sektörün En Kötü Krizi Yaşanırken İstifa Etti

Pandemi nedeniyle havacılık sektörü en kötü krizini yaşarken, British Airways CEO'su görevinden ayrıldı.
British Airways CEO’su, Sektörün En Kötü Krizi Yaşanırken İstifa Etti

Koronavirüs pandemisi, havacılık sektörünü derinden etkiledi. Birçok önce gelen havacılık şirketi, tarihinin en kötü krizini yaşamadı. British Airways, pandemi öncesinde de pilot grevi gibi çeşitli sorunlar yaşıyordu. Bu nedenle durumu iyiden iyiye kötüleşti demek yanlış olmayacaktır.

Bugün ise CEO Alex Cruz’un görevinden ayrılacağı haberleri yayılırken, Aer Lingus CEO’su Sean Doyle’un şirketin başına geçeceği söylendi.
IAG Taşıma ve Trafik İstatistikleri
Kaynak: IAG

British Airways üst kuruuşu IAG CEO’su Luis Gallego yaptığı açıklamada,”British Airways’de yaptığı her şey için Alex’e teşekkür etmek istiyorum. 100. yıldönümünün kutlanmasına kadar geçen yıllarda havayolunu modernize etmek için yorulmadan çalıştı. O zamandan beri, havayolunu özellikle zorlu bir dönemden geçirdi ve çalışanların büyük çoğunluğu ile yeniden yapılandırma anlaşması imzaladı,” ifadelerini kullandı.

Gallego, sektörün karşılaştığı en büyük krizin üstesinden geldiklerini söylerken, promosyonlarla birlikte IAG’nin güçlü bir konuma geleceğini de dile getirdi. Haberlerin ardından British Airways üst kuruluşu International Airlines Group hisseleri, 102,28 seviyesine kadar geriledi.

IAG hisseleri güne 104 pound seviyesinden güne başladıktan sonra düşüşe geçerken, %0,14 oranında ekside 103,35 GBP’den işlem görmeye başladı.
IAG Hisseleri Haber Sonrası Düşüş
Kaynak: MarketWatch

Hisselerin 1 haftalık performansı %12,9 oranında pozitif yöndeyken, yılbaşından bu yana kazancı %75,83 oranında negatif bölgede bulunuyor. 1 yıllık getiri performansı ise %69,45 oranında negatif bölgede yer alıyor.

Alex Cruz kariyerine American Airlines’da başladıktan sonra 2016 yılının Nisan ayında British Airways başkanı ve genel müdürü oldu. 2006 yılında kurduğu bir havayolu şirketi olan Clickair ile birleştirilen Vueling’in 2009 yılından itibaren CEO’su olarak görev yaptı.

IAG, Cruz’un British Airways’in bağımsız yönetim kurulu başkanı olarak kalacağını açıkladı. Havayolunun CEO’sunun ise 1998 yılından beri şirkette olan Doyle olacağı belirtildi. Doyle, 2016 yılında havayolunun yönetim komitesine ağ, filo ve ittifaklar müdürü olarak atandı. Öncesinde ise British Airways’de çeşitli görevler üstlendi. 2019 Ocak’ta da Aer Lingus CEO’su oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum