Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Brezilya’da Ekim’de Sona Eren Çeyrekte İşsiz Sayısı 14 Milyonu Geçti

Brezilya'da Ağustos-Ekim 2020 çeyreğinde işsizlik oranı bir önceki üç aya göre 0,5 puan artarak %14,3'e yükseldi.
Brezilya’da Ekim’de Sona Eren Çeyrekte İşsiz Sayısı 14 Milyonu Geçti

Brezilya koronavirüs nedeniyle büyük bir darbe almış durumda. 7,5 milyonu aşan vaka sayısıyla en fazla enfektenin görüldüğü 3. ülke konumundadır. Günlük yeni vaka grafiği ikinci dalganın sonlarına işaret ediyor gibi görünse de 20 bin civarında pozitif test sonucu ortaya çıkıyor. Bu durum ülkedeki yüksek işsizliği açıklamaya yetiyor.

Brezilya’da Ağustos – Ekim 2020 çeyreğinde işsizlik oranı %14,3 seviyesine ulaştı ve bir önceki üç aylık döneme göre 0,5 puan artış gösterdi.
Brezilya İşsizlik Oranı - Ağustos Ekim Çeyreği
Kaynak: IBGE

Söz konusu çeyrekte işsizlik oranı yıllık bazda 2,7 puan artış gösterdi. İşsiz nüfus 14,1 milyon kişi olurken, bir önceki çeyreğe göre %7,1 artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ise %13,7 arttığı görüldü. İstihdam edilen nüfus 84,3 milyon kişi olurken, bir önceki çeyreğe göre %2,8 arttığı ve yıllık bazda %10,4 düştüğü belirtildi.

Brezilya’da bir işle ilgilenenlerin seviyesi %48 olurken, bir önceki çeyreğe göre %0,9 puanlık artış kaydetti. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göreyse %6,9 puan düştü. Bileşik eksik kullanım oranı ise %29,5 olarak ölçülürken, bir önceki çeyreğe göre 0,7 puan düştü. 2019 yılının aynı çeyreğine göre de 5,7 puanlık artış kaydetti.

Yetersiz kullanılan nüfus, 32,5 milyon kişi olurken, bir önceki çeyreğe göre değişim göstermedi. Ancak 2019 yılının aynı çeyreğine göre %20 arttı. İş gücü nüfusu 98,4 milyon kişiyken, bir önceki çeyreğe göre %3,4 arttı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,6 oranında azaldığı görüldü.

Ülkede özel sektörde resmi sözleşmeli çalışan sayısı 29,8 milyon olurken, bir önceki çeyreğe göre 384 bin kişi arttı.
Eksik Kullanım Oranı - Ağustos Ekim Çeyreği
Kaynak: IBGE

Yıllık bazda ise %10,4 azaldı. Özel sektörde resmi bir sözleşmesi olmayan çalışan sayısı ise 9,5 milyon kişi olurken, bir önceki çeyreğe göre %9 arttı. Yıllık bazda ise %20,1 azaldı. Serbest çalışanların sayısı 22,5 milyon olurken, bir önceki çeyreğe göre %4,9 artarken, yıllık %8,1 düştü.

Brezilya’da kayıt dışılık oranı, istihdam edilen nüfusun %38,8’ine ulaştı. 32,7 milyon kayıt dışı çalışan bulunurken, bir önceki çeyrekte bu oran %37,4 düzeyindeydi. Aynı oran 2019 yılının Ağustos – Ekim çeyreğinde ise %41,2’ydi.

Araştırma analisti Adriana Beringuy, “Bu senaryo, izne ayrılan insanların geri dönüşü ile ilgili olabilir. Bu çeyrekte işgücü dışındaki nüfusta bir azalma fark ettik ve bu, işgücü piyasası tarafından emilen insan sayısındaki artışa ve ayrıca iş talebindeki büyümeye yansımış olabilir. Yıl boyunca nüfusun işgücü dışında genişlemesini, işgücü piyasasından çekilen insanların sayısını takip ettik ve o anda bu işçilerin bir kısmının geri döndüğünü fark ettik,” dedi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum