Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit ve ABD-Çin Gündemleri Piyasaları Baskılarken, Süreç 10 Yıllık Tema Olabilir!

Dünya genelinin yakından ilgilendiği Brexit süreci ve ABD Çin gündemi global piyasaların yakından takip edeceği 10 yıllık tema olabilir. Gelişmeler ışığında finansallara bakış.
Brexit ve ABD-Çin Gündemleri Piyasaları Baskılarken, Süreç 10 Yıllık Tema Olabilir!
Yorum

Küresel hisse senetleri Salı günü ABD ile Çin müzakerecilerinin Pekin’de bu hafta toplanmaya başlayacağını ümit etmesi kaynaklı gerginliklerini yumuşattı. Avrupa’da, Stoxx Europe 600 %0.66 artarak 363,51 puana yükseldi. Asya pazarları da, Japonya’nın %2.6 oranında kazandığı Nikkei 225’in öncülüğünde daha yüksekti. Şanghay Menkul Kıymetler Borsası ise %0.7 arttı.

Vadeli tarafındaki durum (Dow 30 %0.85, Nasdaq %0.85 ve S&P 500 %0.73) hem S&P 500 hem de Dow Jones Endüstri Ortalaması için açılışta %0.6 civarında bir primlenmeye işaret etti. Yer yer vadeli işlemlerde görülen hareketler, açılış zilinden sonraki pazar hareketlerini yansıtsa da bu konuda netliğin olmadığı biliniyor.

Yatırımcı hissiyatı, ABD milletvekilleri arasında Pazartesi günü geç saatlerde hükümetin kısmi kapatılmasını önleyebilecek bir anlaşmaya odaklandı. Anlaşma, Başkan Trump’ın ilk taleplerinin altındaki Meksika sınırındaki 55 kilometrelik modern fiziksel engeller için 1.38 milyar dolarlık finansman içeriyor. Trump Xi görüşmesine dair açıklamalar görülse de,  küresel ekonomi için ana endişe kaynağı olarak karşımıza çıkan bir durum oluyor.

İki Küreselin Gerilim Süreci 10 Yıllık Tema Olabilir!

Küresellerin Gerilim Süreci 10 Yıllık Global Tema OlabilirABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, Çin’in Pekin’de önde gelen başkan yardımcısıyla görüşmeyi planladığı ve önümüzdeki ay içinde planlanan tarife artışına başlamadan önce bir anlaşmaya varılacağı umuduyla bu hafta üst düzey ticaret görüşmeleri gerçekleştiriliyor.

Franklin Templeton’dan David Zahn, birçok yatırımcının uzun vadeli ABD rekabetinden ziyade ticaret dengesizlikleri etrafında merkezli piyasalar için ticaret görüşmelerini kısa vadeli bir sorun olarak gördüğüne dikkat çekiyor.

Gelişmenin vadesi üzerine düşünüldüğünde 10 yıllık bir sürecin teması olarak incelenebilir. Piyasalar politik gelişmelerin iniş çıkışlarına alışacak, bir şeyler alınacak bir şeyler verilecek ve hareketler silsilesi böyle devam edeccek görüşü şu tablodan okunabilecek bir mesaj olabilir.

İngiltere Son 6 Yılın En Yavaş Büyümesini Kaydetti

İngiltere Büyümesi Son Yılların En Düşük Seviyesindeİngiltere Başbakan’ı Theresa May, Salı günü İngiltere’nin AB’den çıkması için Mart ayının son tarihi olarak AB’nin anlaşmaya aracılık etmesi için baskı yapacağı son gün Meclis’ten önce konuşma yapacak.

Diğer tarafta Pazartesi günkü son veriler, İngiltere ekonomisinin 2018’de altı yıl içinde en yavaş hızda büyüdüğünü gösterdi. Theresa May’in Brüksel’deki yetkililer ile kabul görecek bir anlaşma sağlaması ve İngilterenin bloktan anlaşmasız ayrılması senaryolarına dair sonuçlar ciddi farklılıklar arz edebilir. FTSE 100 endeksi bugün küresel risk iştahı desteğinden nasibini alsa da sınırlı bir primlenme ile %0.23 artış gösteriyor.

Herhangi bir artışın küçük olması muhtemeldir, çünkü küresel ekonomi muhtemelen yavaşlamaya devam edecek ve İngiltere’nin AB ile gelecekteki ilişkisi konusundaki Brexit’le ilgili belirsizliğin uzun yıllar boyunca devam etmesi muhtemel gözükmekte ve bu da ABD Çin gündemi gibi küresel finansalları baskı altına alan bir tuğla.

Karamsar Düşüncelere Ters Orantılı ABD Enflasyon Beklentisi

Enflasyon Beklentisinde Ilımlı TavırBu haftaki ajandamda Perşembe günü Aralık ayında perakende satış rakamları ve Çarşamba günü enflasyon rakamları dahil olmak üzere ABD ekonomik verilerinin yayımlanmasını yakından takip edeceğiz. ABD tarafında enflasyonun yıllık bazda geri çekilmesini beklenebilir.

ABD ekonomisinin ne zaman yavaşlayacağı konusundaki endişeler aşırı karamsar düşüncelerden geçiyor. Son çeyrekte küresel özkaynaklardaki keskin düşüş bu pazar şartlarına kaynağına reaksiyon olarak değerlendirilebilir. Gelişme global bir makro ihtiyati tedbire davet olarak da okunabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu