Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brent Petrol OPEC’in Üretimi 500 Bin Varil Daha Azaltma Kararıyla 65 Dolara Dayandı

OPEC ve OPEC dışı ülkeler, Viyana’daki toplantıda üretim kesintisini 500 bin varil daha artırma kararı aldı. Bunun ardından petrol fiyatları yükselişe geçti.
Brent Petrol OPEC’in Üretimi 500 Bin Varil Daha Azaltma Kararıyla 65 Dolara Dayandı
Yorum

Petrol piyasası günlerdir Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkelerin alacağı üretim kesintisi kararını bekliyordu. Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen OPEC 177. Olağan Toplantısı 3 saatten fazla sürdü.

Üye ülkelerin ve ortaklarının petrol bakanlarının katıldığı toplantı sonrasında yapılan açıklamada, günlük ham petrol üretiminin 500 bin varil daha azaltılmasına karar verildiği bildirildi. Beklenen daha fazla gelen kısıntı açıklaması sonrasında fiyatlar yükselişe geçerken, dünyada en çok kullanılan tür olan Brent petrolün varili 65 dolara, ham petrolün ise 60 dolara dayandı.

500 bin varillik üretim kesintisi mevcut 1,2 milyon varil olan kesintiye eklenecek.

Ham Petrol 60 Dolara YaklaştıOPEC ve dışındaki petrol üreticisi ülkeler uzun zamandır üretim kısıntısı konusunda çeşitli önerilerde bulunuyordu. Bir kesim büyük üreticilerin kısıntıya yanaşmayacağını düşünürken, bazı bakanlardan kısıntının 400 bin varil daha artırılmasının uygun olacağı yorumu gelmişti. Nitekim genel olarak beklentiyi karşılayacak şekilde Viyana’dan kesintinin artırılması kararı çıktı.

Ancak 500 bin varil rakamı öngörülenin daha da üstünde oldu. Söz konusu kesinti 2020 yılının Mart ayına kadar sürecek. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, kesintinin günlük 167 bin varillik kısmını kendilerinin karşılayacağını söyledi. Buna ilaveten gönüllü olarak günlük 400 bin varil daha azaltacaklarını açıklayan Selman, OPEC ve dışı ülkelerin toplam kesintisinin 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren 2,1 milyon varil olacağını aktardı.

Açıklamanın ardından fiyatlar yükselişe geçti. Brent petrolün varili 64,88 dolara, ABD’nin Batı Teksas türü (WTI) ham petrolünün varili ise 59,84 dolara fırladı. Uzmanlar üretim kesintisi kararının fiyatları önümüzdeki günlerde de yükselteceğini söylerken, aynı zamanda halka arz edilen Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Saudi Aramco’nun hisselerinde de yükselişe yol açacağını öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu