Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BP 2021’de Yükselen Enerji Fiyatlarıyla Güçlü Kâr Açıkladı

Londra merkezli enerji ve petrol devi BP, 2021 yılında yüksek net kâr açıkladı. Artan emtia fiyatlarından destek alan BP'nin kazancı haberde;
BP 2021’de Yükselen Enerji Fiyatlarıyla Güçlü Kâr Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji devi BP, kazanç bilançosunu açıkladı. İngiliz enerji devi, net kâr için gösterge olarak kullanılan ölçütünde 2021’de 12,8 milyar dolar kâr açıkladı. Bu, bir önceki yılki 5,7 milyar dolarlık net zararla kıyaslandı.

Dördüncü çeyreğe ilişkin net kârı ise 4,07 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu, üçüncü çeyrekte 3,32 milyar dolardan yükseldi.

2021’in son aylarında küresel gaz piyasalarında yaşanan artış, petrol fiyatlarının yedi yılın en yüksek seviyelerine çıkmasıyla enerji devlerinin gelirlerinde sıçrama yarattı.

BP CEO’su Bernard Looney, kazanç raporundaki açıklamasında bilançoyu güçlendirip getirileri artırdıklarını söyledi. 4,15 milyar dolarlık geri alım duyurusu ve temettü artışı ile hissedarlara dağıtımlar yaptıklarını ekledi.

Aynı zamanda entegre bir enerji şirketine dönüşümde güçlü ilerleme kaydettiklerini aktararak geleceğe yatırım yapmaya devam ettiklerini dile getirdi. Burada CEO, hidrokarbon işlerine odaklandıklarını, düşük karbonlu bir enerji işi kurduklarını ve hidrojende önemli fırsatlara yöneldiklerini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu