Yatırım yapmaya başla!

Borsa Yatırımındaki Riskler Nedir, Nasıl Önlenir?

Borsa Yatırımındaki Riskler Nedir, Nasıl Önlenir?

Borsa yatırımı yapmaya karar vermişseniz, birikimlerinizi değerlendirmek pahasına kayıpla karşılaşma riskini göze alabiliyor olmalısınız. Çünkü piyasada yüksek miktarlarda para kazanabileceğiniz gibi zarar etme olasılığınız da vardır. Bu olasılık, yatırımcıların her an ensesinde hissettiği bir duygudur. Bu durum bilgi ve deneyimlerin oranına göre kontrol edilebilir düzeydedir. Zarar edeceği ihtimalini kabullenerek işlem yapan yatırımcılar, alım – satımlarda dikkat edilmesi gereken püf noktalara daha temkinli yaklaşırlar. Böylece yakalamak istedikleri başarıları elde ederek, hedefledikleri kazançlara ulaşırlar.

Yatırım denildiğinde günümüzde ilk akla gelen piyasalar arasında bulunan borsa sayesinde birikimlerinizi karlı şekillerde değerlendirmeniz mümkündür. Bu anlamda ister ülkemiz isterseniz de yurt dışı borsalarına yönelebilirsiniz. Önemli olan, işlemlerinizi yürüteceğiniz borsa hakkında bilgilere sahip olmanızdır. Çünkü her borsanın işleyişi ve standartları farklıdır. Bu yüzden, öncelikle sistemin işleyişini anlamalısınız. Ardından karlı sonuçlar elde edebilmeniz, riskleri önleyebilmeniz için yatırım araçlarını tanımalısınız. Fiyat seviyelerinde yaşanacak olan anlık dalgalanmaların hangi unsurlar sebebiyle olduğunu anlamalısınız. Böylece işlemlerinizi kolaylıkla yürütebilirsiniz. Beklediğiniz etkileri sağlayarak, başarılı olabilirsiniz.

Şimdi; bu konuda önemli gördüğüm borsa yatırımındaki riskleri ele almak, nasıl önlendiği hususunda bilgiler vermek istiyorum.

Borsa Yatırımındaki Riskler Nelerdir?

Borsa Yatırımındaki Riskler Nelerdir?Borsa yatırımındaki riskler diğer piyasalara göre daha fazladır. Çünkü borsamızın işlem hacmi her geçen gün yükselse dahi piyasayı etkileyen faktörler sınırlandırılamamaktadır. Özellikle bu konuda dış etkenlerin etkisi daha yüksektir. İç dinamikler olsa da dış unsurlar direkt olarak yatırım araçların fiyat hareketlerinde ve piyasanın yapısında dalgalanmalar görülmesine neden olur. Elbette ki bu her zaman için olumsuz değildir. Avantajlı olduğu zamanlarda vardır. Hatta piyasa hareketlerini doğru yorumlayabilen yatırımcılar için bu durum riskten ziyade avantajdır. Bu nedenle, borsaya başlamadan dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken konuları öğrenmelisiniz. (Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.) Böylece olması beklenen veya muhtemel riskleri önleyerek, borsadan kazançlı çıkabilirsiniz.

Dış ve iç dinamikler nedeni ile borsanın değeri sürekli olarak dalgalanır. Piyasadaki riskleri önlemek için de borsa neden dalgalanır sorusunun cevabını öğrenmeniz gerekir. Bunun yanıtını aracı kurumların sunmuş oldukları eğitimler sayesinde kapsamlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Gerek finansal, enflasyon, faiz oranı gerekse de iş, yönetim, sistematik gibi riskleri önleyebilir hale gelebilirsiniz. Bunların hepsi borsanın düşmesine ve yükselmesine sebep olan etkenlerdir. Piyasada başarılı olmak için bu hususları bilmeniz oldukça önemlidir. Bu sayede başarıya ulaşırsınız. Birikimlerinizi kaybetmeden değerlendirebilirsiniz.

Spekülasyon ve manipülasyon olmak üzere borsa araçlarının değerini anlık olarak değiştiren etkiler de mevcuttur. Borsada spekülasyon yapmak yasaldır. Manipülasyon yapmak ise yasal değildir. Yine de manipüle amaçlı işlemlerde yönlendirme yapanlar vardır. Bu nedenle, risklere karşı koyabilmeniz için piyasayı detaylı bir şekilde öğrenmelisiniz. Kimsenin söylemlerine, taktiklerine göre hareket etmemelisiniz. Tek güvendiğiniz konu bilgi birikimleriniz ve deneyimleriniz olmalıdır. Çünkü piyasada şans faktörlerinin de etkisi düşüktür. Bunun sebebi enstrümanların saniyeler içinde değişen fiyat hareketleridir. Tamamıyla meydana gelen gelişmeler sonucunda arz ve talep mantığına bağlı olarak yatırım araçlarının değerinde dalgalanmalar görülür. Bu dalgalanmalar da yatırımcıların kar veya zarar etmesine neden olur.

Borsanın yapısal mantığı ticaret ile aynı doğrultudadır. Para kazanmak isteyen kişiler enstrümanlara en uygun düşük fiyat seviyelerinden yatırım yaparlar. Fiyatlar yükselene ve beklentiyi karşılayana kadar bu araçlar portföyde bekletirler. Beklenen yükselişlerin ardından ise satış emri verilerek işlem sonlandırılır. Böylece alım – satım arası farktan getiri sağlanır. (Para kazanmak için borsa doğru seçim mi sorusunun cevabını öğrenmek için tıklayın.) Hisse senetlerinde durum biraz daha farklıdır. Çünkü senetler şirkete ortaklık hakkı sağladığı için ayrıca kar paylarından da gelir elde edilir. Bu nedenle çoğu borsa yatırımcının portföyündeki ana enstrüman hisse senetleridir. Bunun sebebi, farklı iki şekilde kazanç sağlanmasının mümkün olmasıdır.

Borsa Yatırımındaki Riskler Nasıl Önlenir?

Borsa Yatırımındaki Riskler Nasıl Önlenir?Yatırımdaki en büyük risklerden biri kişinin kendini tanımamasıdır. Çünkü piyasada elbette risk vardır. Fakat bunlar iyi bir borsa bilgisi ve deneyimiyle önlenebilirdir. Bu konuda yatırımcıların izlemiş olduğu yolların, takındığı hallerin de önemi vardır. Hiçbir konuyu öğrenmeden, deneyim kazanmadan başkalarının yöntemleri ile ilerlerim düşüncesinde olanlar piyasadaki riskleri önleyebilir konuma ulaşmakta güçlük çekerler. Bu nedenle işlemlerinizi giriş, gelişme ve sonuç odaklı olarak yapabilecek konuma yükselmelisiniz. Bunun için aracı kurumların eğitimleri gerçekten de iyi bir fırsattır. Bu eğitimler sayesinde yatırımcılar bilinçlenir ve nasıl bir yol izlemeleri gerektiği hakkında fikir sahibi olur. Böylece riskler önlenerek, hedeflenen maksimum kazançların altına imzalar atılır.

Borsa yatırımı risklerinin önlenmesi konusunda özellikler piyasa takibi ve analizlerinin önemi büyüktür. Çünkü biliyorsunuz ki para kazanmak için doğru fiyat tahminlerinde bulunmanız gerekiyor. Bu yüzden gelişmeleri takip etmeniz ve yorumlamanız önemlidir. Ancak bu sayede yatırım enstrümanların değerinde yaşanacak hissedilir dalga hareketlerinin şiddetini belirleyebilirsiniz. Buna göre de kazançlı yatırımın sırrını çözerek, başarılı olabilirsiniz. Gündemdeki gelişmelerden borsa nasıl etkilenir hakkında bilgi almak için buraya tıklayın. Beklentilerinizi karşılayacak adımlar atarak borsadan karlı şekillerde ayrılabilirsiniz. Bu anlamda borsa takiplerinin ve analizlerinin nasıl yapıldığı hakkında eğitimlere katılmalısınız. Deneme hesaplarında kendinizi geliştirene kadar alıştırmalar yapmalısınız. Böylece birikimlerinizi güvenilir olarak borsada değerlendirebilirsiniz.

Borsa İşlemlerinde Risk Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Borsa İşlemlerinde Risk Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?Yatırımda önemli olan konulardan biri de risklerin nasıl yönetilmesi gerektiğidir. Bu gerçekten de mühim bir konudur. Bunun sebebi, risklerin kontrol altına alınamamasıyla zarar edilmesidir. Bu yüzden para yönetimi konusunda nasıl ki belli konuları öğrenmeniz gerekiyorsa aynı şekilde riskler için de aşağı yukarı benzer hususları anlamanız gerekir. Bunun için sanal borsa hesaplarından veya oyunlarından faydalanmanızı tavsiye ederim. Böylece, deneme yanılma yöntemleri sayesinde nasıl bir risk yönetimi uygulamanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Borsada herkesin beklentisi para kazanmak yönünde olsa da kazanılmak istenen miktarlar değişkenlik gösterir. (Beklentilerimi karşılamak için borsada nasıl hareket etmeliyim sorusunun cevabını arıyorsanız, bu yazıyı okumanızı öneririm. Gerek yatırılan teminat miktarına gerekse de açılan pozisyonun işlem hacmine göre getirilerin oranı artar veya azalır. Yüksek kazanç sağlamak isteyen herkes yüksek riski göze almış olmalıdır. Çünkü getiri ile risk eş doğrultudadır. Bir nevi kardeştir diyebilirim. Bu yüzden doğru bir portföy hazırlamanız, riskleri yatırım araçları üzerinde dağıtmanız gerekir. Özellikle dikkatinizi çekmek istediğim husus paranızın hepsini tek enstrümana bağlamamanız gerektiğidir. Bunun sebebi muhtemel risklerin öngörülemeyerek, kat getirecek pozisyondan zararla ayrılma olasılığınızın bulunmasıdır. Bu nedenle portföyünüzü canlı tutmanızda fayda vardır.

Risk yönetimi yapılması için iyi bir stratejiye ihtiyacınız vardır. Bu stratejiler, yatırım yapılan enstrümana bağlı olarak değişeceği gibi vade sürelerine göre de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, beklentilerinizi karşılayacak araçlara hangi zaman aralıklarında hangi fiyat seviyeleri üzerinden alıp satacağınıza önceden karar vermelisiniz. Çünkü piyasada geleceğe yatırım yapılır. Anlık karar almak yanlış olacaktır. Tamamıyla kararınızı alırken neden – sonuç şeklinde ilişki kurmalısınız. Yatırımın size ne gibi bir getiri sağlayacağını belirlemelisiniz. Buna göre alım – satımda bulunup bulunmayacağınıza karar vermelisiniz. Böylelikle, bir süre sonra doğru karar verebilir hale gelebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa yatırımındaki risklere bakıldığında çok sayıda faktör olduğu görülür. Bunların hepsi de öğrenildiğinde kolayca kontrol edilebilir düzeydedir. Bunun için aracı kurumların nitelikli eğitimleri birebirdir. Bunlardan faydalanarak, a’da z’ye borsa bilgisi edinmelisiniz. Sanal hesaplar yardımıyla tecrübe kazanmalısınız. Bu sayede riskleri önleyebilir hale gelebilirsiniz. Paranızı doğru bir şekilde yönlendirerek, beklentilerinizi karşılayacak fiyat seviyelerinden işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Buna göre hedeflediğiniz miktarları başarılı yatırımcılar gibi kazanarak bütçenize hissedilir katkılarda bulunabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum