Yatırım yapmaya başla!

Borsa Piyasasının Kazananları ve Kaybedenleri Kimlerdir?

Borsa Piyasasının Kazananları ve Kaybedenleri Kimlerdir?

Borsa konusunda herkesin bir kulak aşinalığı vardır. Bazıları bu piyasanın kumardan ibaret bazıları da birikimleri değerlendirmek için en iyi yol yol olduğunu savunur. Bunların savunucuları elbette ki piyasada kazanç/kayıp yaşayan kişilerdir. Bunların dışındaki kişilerde çevresinden etkilenerek cevap verir. Öngörü genellikle hep olumsuz yöndedir. Çünkü borsa ile ilgili haberlerde çıkan konuların çoğu yatırımcıların paralarını kaybettikleri ile alakalıdır. Oysaki piyasa sayesinde ciddi anlamda birikimlerini değerlendirenler de vardır. Bu her zaman için unutulur. Bunun sebebi her zaman için aklımıza en kötü ihtimallerin gelmesidir. İhtimaller dahilinde sonuca varamayacağınızı bilmelisiniz.

Birikimlerin değerlendirilmesi konusunda en iyi olanakları sunduğu için borsa piyasası para kazanmak isteyen herkesin umududur. Biliyorsunuz ki piyasada para kazananda kaybeden de vardır. Çünkü sistemin işleyiş şekli böyledir. Birilerinin zararlı çıkması diğerlerine yaramaktadır. Bu yüzden her zaman için kaybetme riskinin var olduğunu söylemek istiyorum. Bu risk başarılı bir para yönetimi sayesinde minimum seviyeye indirilebilir. Böylelikle maksimum hedeflenen rakamlarda getiri elde edilebilir. Bunun için elbette ki belli bir borsa bilgisine sahip olmanız şarttır. Borsa nedir, işleyişi nasıldır, alım – satım mantığı nasıldır öğrenmeden başarıya ulaşmak oldukça zordur.

Tasarrufların değer kazanması için yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilen borsanın mantığını anlayan her kişi piyasada başarılı olabilmektedir. Başarı denildiğinde en yüksek miktarı kazananların yanı sıra para kaybetmeden kazanç sağlayanlarda dikkate alınmalıdır. Herkes başarının ilk 3’e girmekle alakalı olduğunu düşünür. Borsa maraton değildir. Yasal ve güvenilir piyasadır. İşlemler belli kurallara göre yürütülür. Kuralları bilen sistemin işleyişini çözenler kazanç sağlarken, aksine hiçbir şey bilmeden tabiri caizse bodoslama dalan kişiler kayıpla karşılaşmaktadır. Elbette ki bunlar dışında daha pek çok faktör kazanmak ve kaybetmek üzerinde etkilidir. Bu yüzden borsa piyasasının kazananları ve kaybedenleri kimlerdir, özellikleri nelerdir gibi soruların üzerinde durarak yanıtlandırmak istiyorum:

Borsa Piyasasının Kazananları Kimlerdir?

Borsa Piyasasının Kazananları Kimlerdir?Borsa piyasasının kazananları elbette ki iyi bir strateji ile hareket eden yatırımcılardır. Piyasada kazanmak için çok sayıda strateji bulunmasına rağmen herkesin tercih ettiği yöntem farklıdır. Nasıl ki her yiğidin yoğurt yiyişi farklı ise borsa yatırımcılarının da bakış açıları farklıdır. Kimi a kriterinin önemli olduğunu savunurken kimi de b kriterinin mühim olduğu konusu üzerinde yoğunlaşmıştır. Zaten enstrümanların değerleri ve fiyat aralıklarının birbirinden bağımsız farklı şekillerde değişmesi de strateji açısından farklı konuların üzerinde durulması gerektiğini doğrulamaktadır. Yalnız borsa hakkında hiçbir şey bilmeyen kişinin kar getirecek stratejileri uygulamasının zor olduğunu söylemeliyim. Bunun sebebi gerekli hususların bilmemesidir ve dikkat edilecek durumların önemsenmemesidir.

Kazanç sağlamak için borsa yatırımcılarının çoğu alım – satımlarını uzun vadede gerçekleştirir. Bunun sebebi kısa vadede piyasadaki enstrümanların değerlerine müdahale edilebiliyor oluşudur. Bu daha çok spekülasyon ve manipülasyon riski yüzündendir. Borsada manipülasyon yasak ve yasal olmasına rağmen yapılmaktadır. Manipülasyon nedir, nasıl yapılır ayrıntılı olarak buradan öğrenebilirsiniz. Bu nedenle risklerin zamana yayılması, kontrollerinin ele alınması konusunda etkilidir. Bu etkiyi yakalayabilmek için borsa aracı kurumlarının sunmuş oldukları eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Ya da internet aracılığıyla gerek Türkçe gerekse de yabancı dil kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Böylelikle teorik bilgileri detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Piyasanın kazananları arasında yer alabilmeniz için demo hesaplarda tecrübe kazanmalısınız. Bu hesaplar sayesinde borsanın tam anlamıyla mantığını kavrayabilirsiniz. Çünkü deneme hesapları, gerçek borsa hesapları ile aynı çalışır. Bu hesaplara para yatırmazsınız. Çünkü hesapların içerisinde sanal para yüklüdür. Bu sayede paranızı riske atmadan borsa deneyimi yaşayarak, tecrübe kazanabilirsiniz. Böylelikle zaman içinde profesyonelleşebilirsiniz. Belli bir süreyi geride bırakana, fiyat tahminlerini doğru yapana kadar demo hesaplarda alıştırmalarınızı sürdürmelisiniz. Böylelikle kar getirmesi beklenen stratejilerinizi geliştirebilir, borsada kazananlar grubunda yer alabilirsiniz.

Borsa Piyasasının Kaybedenleri Kimlerdir?

Borsa Piyasasının Kaybedenleri Kimlerdir?Borsada parasını kaybedenler ise piyasaya oyun gözüyle bakanlardır. Kazanma konusunda şansın etkili olduğuna inananlardır. Kazanmak için piyasa hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmak yerine başarılı yatırımcıların taktiklerini arayanlar borsadan genellikle başarısız bir şekilde ayrılırlar. Yukarıda da söylediğim gibi herkesin bakış açısı aynı değildir. Ticari zekası gelişmiş olan kişiler borsada daha başarılıdır. Bunun sebebi piyasanın ticaret mantığı ile işlemesidir. Fakat tek husus fiyatların anlık olarak arz ve talep faktörlerine bağlı olarak değişmesidir. Bu nedenle ilerideki fiyatların öngörülebilmesi gerekiyor. Bu görüşlerin doğru çıkması kar elde etmek için önemlidir.

Fiyat seviyeleri hakkında doğru tahminlerde bulunmak her zaman için kazançlı çıkılacak anlamına gelmez. Şöyle düşünün belli bir vade aralığında, x yatırım aracına yatırım yapmak istiyorsunuz. Enstrümanın vade süresi içindeki değerlerini değil de vade bitimindeki değerlerini, yani sonucunu incelediniz. Ve fiyat seviyelerinde oldukça yükseliş olduğunu öngördünüz. Öngörünüz belirlediğiniz vade aralığının sonuna göre doğru çıkmış olabilir. Fakat eğer yatırım yaptığınız süre zarfında fiyat değişmelerine bakmamışsanız, tehlikeleri önlemek için analizlerde ve piyasa takiplerinde bulunmamışsanız zararlı çıkabilirsiniz. Bunun sebebi fiyatların eş olarak hareket etmemesidir. Düzensiz yükseliş düşüş yaşamasıdır.

Borsada başarılı olmak için kesinlikle sonuç odaklı düşünmemelisiniz. Aksine nedenlerini sorgulamalısınız. Buna göre de sonucu belirlemelisiniz. Hedeflerinize ulaşmak için alternatif plan oluşturmalısınız. Bu planlarınızı gelişen olaylar karşısında faaliyete geçirmelisiniz. Böylece beklenenin aksine meydana gelen fiyat hareketlerinden etkilenmezsiniz. Bu durumda hangi yolu izlemeniz gerektiğine acele bir şekilde karar vermek zorunda kalmazsınız. Borsada her şeyin başı sabırdır. Bu nedenle sakin kalmalısınız ve pozisyon açıp kapatırken acele etmemelisiniz. Güzel bir şekilde neden – sonuç ilişkisi kurmalısınız. Buna göre avantajlı gördüğünüz pozisyonlara yatırım yapmalısınız. Böylece kaybedenler değil, kazananların yanında yer alabilirsiniz.

Sonuç olarak, birikimlerin değerlendirilmesi konusunda bazı yatırımcılar beklentilerine ulaşırken bazıları ise tam tersine ellerindekilerden olmaktadır. Bu kesinlikle piyasa ile alakalı bir durum değildir. Yatırımcıların izlemiş olduğu yollar ile alakalıdır. Aynı zamanda sahip oldukları bilgi birikimlerinin ve deneyimlerinin oranıyla orantılıdır. Bu yüzden zarar etmemek adına yapılması gereken hatalarını önlemeyi başarabilmektir. Bu da en iyi aracı kurumlarının nitelikli eğitimleri sayesinde öğrenilmektedir. Bu nedenle gerçek yatırım hesabı açtırmadan bir süre önce demo hesap uygulamasından ve eğitimlerden faydalanmalısınız. Tam anlamıyla başaracağınıza inandığınızda gerçek hesap açtırmalısınız. Böylelikle zaman geçtikçe hatalarınızın üstesinden gelebilir, başarılı yatırımcılar gibi kazanç sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum