Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Hafta Ortasında Mazbata Gelişmesi ile Değerlendi

Borsa İstanbul 100 endeksi son iki günlük performansında yatırımcıyı sevindirirken, yüksek volatilite endişe duyulan maddeler arasında yer alıyor.
Borsa İstanbul Hafta Ortasında Mazbata Gelişmesi ile Değerlendi
Son Güncelleme: 
Yorum

31 Mart seçimlerinin ardından gündemdeki öncü yerini koruyan seçim belirsizliklerine dair bir gelişme, haftanın üçüncü işlem gününde Türk varlıklarının performansına yansıdı. Haber akışına göre Mazbata için il seçim kuruluna çağırılan Ekrem İmamoğlu gelişmesi ile Türk lirası ve BIST 100 kanadında ciddi değerlenmeler gözlendi.

Endeks haftanın ilk işlemlerinde ciddi değişimlerin ardından Salı günü primli bir kapanışa imza atmıştı. Küresel borsa endekslerindeki performansın rötarlı da olsa Türk piyasasında görülmesine rağmen siyasi baskı kaynaklı kazanımlar sınırlı kalmıştı.

17 Nisan Çarşamba günü Borsa İstanbul 100 endeksi kazanımlara koşarken, ikinci seans itibarıyla %0.80 civarındaki genişlemeye gerilemişti. Ardından gelen siyasi gelişme haberleri ile %1.90 civarında prime giden endeks yatırımcıyı sevindirdi.

Volatilite Yüksek

Belirsizliklerin finans kanadına iyi gelmediği zaten bilinen bir gerçek. Hele yabancı yatırımcı ele alındığında yadsınamaz bir durum. Öyle ki bir açıklamanın ardından Borsa’da %1’e yakın kazanım artısı görülürken, Lira’da da yine %1 civarında değerlenme mevcut oluyor.

Kazanımlar yine yüksek kırılganlık başlığında ele alınıyor. Çünkü gün içerisindeki performans değişiklikleri hayli fazla. Gelişmenin ayrıntılarını endeks verileri ile harmanladığım yazıları yazarken bile %0.5 civarında bir genel değişim olabiliyor. 

Çarşamba Günü Kazançlı Kapanış

Git geller bir yana, endeksin günlük performansı yukarı tarafta ciddi genişleme kaydettiği için aşağı yöndeki iadelere kıyasla %1 seviyesinin üzerinde bir artış hala mevcut. Görünen o ki her yükseliş yatırımcı kanadında bir kar realizasyonu olarak değerlendiriliyor.

Yani yatırımcı genel görünümde gün aşırı işlem taşımak istemiyor. Bu doğrultuda varlıklara olan güven konusunda endişelerin hat safhada olduğunu da düşünebiliriz. Yukarı taraflı istikrarın korunamayacağına inanan hisse senedi yatırımcısı ani yükselişlerde ani çıkışlar olarak reaksiyon gösteriyor.

BIST 100 17 Nisan ticaretinde günlük hareket marjlarını 97.298-98.662 noktalarında kaydediyor. Endeksin haftalık ve aylık değişimleri negatif tarafta oranlanırken veriler sırası ile %0.06 ve %5.06 şeklinde karşımıza çıkıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu