Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Rekor Yolculuğuna Devam Eden BIST 100 Endeksi 1365 Puanı da Aştı

Sabah saatlerinde açıklanan işsizlik oranlarının yaklaşık iki yılın en düşük seviyeye gerilemesi borsa tarafına olumlu yansırken, BIST 100 zirveyi tazeledi.
Rekor Yolculuğuna Devam Eden BIST 100 Endeksi 1365 Puanı da Aştı

Çarşamba günü kapanışta %0,78 yükselerek 1.350,32 puanı gören Borsa İstanbul, tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Gün içerisinde 1.360 puanı aşan BIST 100 Endeksi, Perşembe günü bir kez daha rekor tazeledi.

Güne yüzde 0,35’e denk gelen 4,75 puanlık artışla, 1.355 seviyesinden başlayan endeksi saat 15:00 sularında 1.365,34 puanı görerek tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Rekorlara doymayan Borsa İstanbul, günün ilk yarısında yüzde 1’den fazla primlendi.
Borsa İstanbul Rekor Seviye
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Saat 14:00 sularında %0,72 artıda 1360 puandan işlem gören Borsa İstanbul’da, ilk yarıda en fazla kazandıran %1,88 ile tekstil ve deri şirketlerinin yer aldığı endeks oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre işsizlik Eylül’de %12,7’ye inerek, son 22 ayın en düşüğüne geriledi.

Analistler borsadaki rallinin azalan işsizlik oranından da destek bulduğunu belirtiyor. Coronavirüs salgınının yaşandığı dönemde işsizliğin azalmasının mantıksız olduğu yönünde yorumlar yapılıyor. Ancak söz konusu dönemde işten çıkarmanın yasaklanmasının söz konusu veriyi bu şekilde etkilediğine dikkat çekiliyor.

Söz konusu iyimserlik yatırımcıların özellikle sanayi ve banka hisselerine yönelmesine yardımcı oldu. Aşı iyimserliği küresel piyasalarda risk iştahını artırmaya devam ederken, hisse senetlerindeki ralli hızlandı. BIST 100 Endeksi için teknik açıdan 1.320 puanda destek, 1360 ve 1390 direnç seviyeleri olarak takip edilecek.

Haberimizi hazırladığımız şu dakikalarda bilişim endeksi %2,26 artışla, en fazla yükselenlerde başı çekiyor.
Borsa Sektör Endeksleri
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bankacılık endeksi %1,49, elektrik %2,09, gıda ve içecek sektörü %0,92, gayrimenkul yatırım ortaklığı %0,73, holding %1,27, inşaat %1,01, kimya %1,03, spor %1,03, tekstil, deri %1,71 ve teknoloji %0,97 artıda seyrediyor. Turizm şirketlerinin yer aldığı sektör endeksi ise düşüş eğiliminde olan tek kategori olarak öne çıkıyor.

Verilere dayanarak yapılan analize göre, dünya genelinde hisse ve tahvillerin toplam değeri pandemi sonrasında iki katına çıkacak. Salgının finans piyasalarıyla reel ekonomi arasındaki makası açması sebebiyle, rakamların kriz sonrasında çok farklı olacağı belirtiliyor. Son verilere göre dünya çapındaki toplam tahvil miktarı 120 trilyon dolar.

Pandemi öncesinde 90 trilyon dolar civarında olsan dünya borsalarının değeri, salgına bağlı olarak ilk aylarda %30 oranında gerilemişti. Özellikle ABD borsalarında sert düşüşlerle, ayı piyasası yaşandı. Bu dönemde 61 trilyon dolara gerileyen endekslerin değeri, yeniden 100 trilyon doların üzerine çıkmış durumda.

Yurt içinde işsizlik dışında önemli bir veri akışının bulunmadığı gün, yurt dışından gelecek haberler yatırımcıların odağında olacak. 10-11 Aralık’ta yapılan AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye için yaptırım kararı çıkabileceği endişesi sürüyor.

Dünya Borsalarında Yer Alan Önemli Endeksleri Görmek için Tıklayın

Avrupa Merkez Bankası ise aylık toplantısını yapacak. Toplantının ana gündem maddesinin varlık alım programı olması bekleniyor. Ekonomistler salgınsa ikinci dalganın yaşanmasına bağlı olarak varlık alımının 500-600 milyar Euro arasında genişletilmesini bekliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum