Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borçları Yapılandırılan 22 Şirket Konkordato Sürecinden Çıktı

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde sayıları bir anda konkordato ilan eden 22 firmanın konkordato sürecinden çıktığı ve bu sayının artacağı bildirildi.
Borçları Yapılandırılan 22 Şirket Konkordato Sürecinden Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

2018 yılının Ağustos ayında yaşanan spekülatif kur atakları birçok sektörde maliyet fiyatlarında artışa sebep oldu. Ekonomik açıdan darboğaza giren firmalar, borçlarını ödeme konusunda sıkıntıya düşünce konkordato ilan etmeye başladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Aralık ayında yaptığı açıklamaya göre 552’si limited, 294’ü anonim olmak üzere 846 şirket konkordato ilan etti.

İflastan kurtulmanın bir yolu olarak tanımlanan konkordato sayesinde, 7 büyük bankanın işbirliğiyle ve firmaların iyi niyetli adımlarıyla söz konusu firmaların borçları yapılandırıldı. Gerek hükümetin aldığı önlemler, gerekse ülke ekonomisindeki toparlanma ile 22 şirketin konkordato sürecinden çıktığı öğrenildi.

Son dönemde 100 kadar firmanın borçlarının yapılandırıldığı ve bunlar arasında 22 şirketin konkordato sürecinden çıktığı bildirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide dengelenme sürecine girdiğimizi her konuşmasında yineledi. Özellikle bankaların ve reel sektörün yanında olduklarını, sürecin pozitif etkilerini herkesin hissedeceğini söyledi.

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde sayıları bine yaklaşan firma konkordato ilan ederken, bu süreçte firmaların mali durumları analiz edildi ve borçlarını ödeme niyetinde olup, borçları yapılandırıldığında ticari faaliyetlerinde devam edebilecek durumda olanlar tespit edildi. Şarkıcı Demet Akalın’ın eşi Okan Kurt’un yönetim kurulunda yer aldığı Martaş Group da konkordato başvurusu yapan ve borçlarını ödemeyi amaçlayan şirketler arasında yer aldı.

Uzmanlar konkordatodan çıkışların piyasaya destek sağladığını ifade ediyor.

Ekonomik verilerin son haftalarda toparlanma göstermesi, döviz kurlarının daha öngörülebilir olması piyasanın düzelmesinde büyük etken oldu. Bu firmaların borçlarının yapılandırması çalışmalarında görev almak için yedi banka Türkiye Bankalar Birliği (TBB) nezdinde bir araya geldi. Bu sayede her banka ile ayrı ayrı görüşülmesi yerine, direkt TBB tarafından oluşturulan heyet ile görüşme sağlandı. Yapılan çalışmalar ve tespitler neticesinde bugüne kadar 22 firmanın konkordato sürecinden çıktığı ve önümüzdeki günlerde bu sayıda artış olmasının beklendiğini ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu