Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası Eylül 2021 Toplantısında Faizi Sabit Tuttu

İngiltere Merkez Bankası dün sonlanan Para Politikası Komitesi toplantısında banka faiz oranını %0,1 seviyesinde bırakarak değişiklik yapmadı.
İngiltere Merkez Bankası Eylül 2021 Toplantısında Faizi Sabit Tuttu
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Para Politikası Komitesi (MPC) toplantısı dün sonuçlandı. Toplantıdan çıkan sonuçlara göre para politikasının %2’lik enflasyon hedefi çerçevesinde sabit tutulmasına karar verildi. Bu şekilde banka faizi Mart 2020’den bu yana %0,1’de sabit bırakılmış olundu.

Komite, merkez bankası rezervlerinin ihracı ile finansa edilen, finansal olmayan, yatırım sınıfı şirket tahvili alımlarının stokunu da 20 milyar sterlin olarak tutmaya oybirliğiyle karar verdi. MPC, merkez bankasının rezervlerinin ihracıyla finanse edilen mevcut Birleşik Krallık devlet tahvili alım programına devam etmesi yönünde ise 7’ye 2 oyçokluğuyla oy kullandı.

Toplantı tutanaklarında, “Ağustos ayında gerçekleşen MPC toplantısının ardından küresel aktivitenin toparlanma hızı yavaşlama işaretleri gösterdi. Güçlü mal talebi ve devam eden arz kısıtlamaları zemininde, küresel enflasyonist baskılar güçlü kaldı. Maliyet baskılarının daha kalıcı olabileceğine dair bazı işaretler var. Enflasyon beklentilerine ilişkin bazı finansal piyasa göstergeleri, Birleşik Krallık da dahil olmak üzere bir miktar yükseldi,” ifadelerine yer verildi.

Tutanaklarda 2021’in üçüncü çeyreği için İngiltere GYSİH beklentileri yaklaşık %1 aşağı çekilerek, Covid öncesi seviyesinin yaklaşık %2,5 altında bırakıldı.
BOE Eylül 2021 Faiz Kararı %0,1 Sabit
Kaynak: bankofengland.co.uk

Aşağı yönlü revizyonun kısmen çıktı üzerinde bazı arz kısıtlamalarının ortaya çıkmasından kaynaklandığı ifade edildi. İşsizlik oranı ise Temmuz ayına kadar olan üç ayda, %4,6 seviyesine çekildi. İşgücü piyasasında belirsizliğin arttığı ifade edilirken, 12 aylık TÜFE’nin Ağustos ayında %3’lük beklentiye karşılık %3,2 arttığı söylendi. Çekirdek enflasyonun ida Kasım 2011’den bu yana en yüksek seviye olan %3,1’e yükseldiğine dikkat çekildi.

BOE’den geçen açıklamaların ve TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indiriminin etkisiyle sterlin kuru TSİ 14:10 sularında %1,99 oranında yükselişle 12,03 liraya ulaştı. Bu seviye, 1 Temmuz sonrasında kaydedilen en yüksek seviye oldu.

GBP/USD paritesi ise %0,6 oranında yükselişle 1,3708 dolara kadar yükselmeyi başardı. Parite bu yükselişiyle birlikte hafta başında gerçekleştirdiği düşüşlerden kaynaklanan kayıpları silmiş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu