Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BoE Başkanı Carney’e Göre Negatif Faiz Politika Aracı Olarak Kullanılamaz

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney ülke ekonomisine dair yaptığı açıklamasında negatif faizi bir araç olarak görmediğini söyledi.
BoE Başkanı Carney’e Göre Negatif Faiz Politika Aracı Olarak Kullanılamaz
Yorum

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney, ABD New York’ta düzenlenen Dış İlişkiler Konseyi toplantısında konuşma yaptı. Burada ülke ekonomisine yönelik değerlendirmelerde bulunan Carney, negatif faizi bir araç olarak görmediğini belirtti.

Brexit kriziyle sarsılan İngiltere’nin bu durumun sert etkileriyle yavaşlayan bir ekonomik büyüme göstereceğini ve aynı zamanda yüksek enflasyonun görülebileceğini savunan Carney, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma durumundan endişe duyuyor.

Carney’in sözleri, İngiltere’de ilerleyen zamanlarda negatif faizin bir politika aracı olarak kullanılacağını düşünmediğini gösteriyor.

İngiltere'de İlerleyen Zamanlarda Negatif Faiz Politika Aracı OlamazKonuşmalarında Brexit’in ülkenin parasal koşullarına somut etkiler getireceğini dile getiren Carney, bu sürecin önemli olduğunu belirtti. Bunun yanında ülkede mali sistem çekirdeğinin her durumda Brexit’e hazır bulunduğunu sözlerine ekledi.

Carney, yakın zamanda görülen uzun vadeli tahvil getirilerinin kısa vadeli tahvillerin alt seviyelerine gerilemesi durumunun ekonomik görünüm bakımından “güven oyu” anlamı taşıdığını açıkladı. Mali alana sahip olan ülke ekonomilerinin resesyonla başa çıkabileceğini fakat bu gücün sınırları olduğunu anımsatan Carney, küresel likidite tuzağına yönelik uyarı yaptı.

Carney 4 Eylül günü yaptığı açıklamasında İngiltere’nin anlaşmasız olarak AB’den ayrılmasına yönelik endişeleri olduğunu hissettirmişti.

Carney'in Brexit'e Yönelik Endişeleri VarAnlaşmasız ayrılığın İngiliz ekonomisini negatif etkileyeceğini dile getiren Carney, buna rağmen bu olumsuzlukların tahmin edilen kadar büyük olmayacağını belirtmişti.

İngiltere’nin AB bünyesinden anlaşmasız bir şekilde çıkmasıyla ülkede ekonominin %8 yerine %5,5 oranında daralacağını söyleyen Başkan, bunun için yapılan hazırlıklar ile alınan önlemlerin gerçekleşmesi muhtemel zararların önüne geçebileceğini aktarmıştı.

31 Ekim yaklaştıkça daha yankıları daha da büyüyen Brexit krizi, bazıları için ise ekonomik bir felakatten başka bir şey değil. Carney’in endişeleri azaltmayı amaçlayan açıklamalarına rağmen bir ekonomistten gelen bu tahmin, dünyanın en büyük 5. ekonomisinin tehlikeyle karşı karşıya kalabileceğini söylüyor.

Diğer taraftan Başbakan Johnson: “Elimi bağlayabilirsiniz ancak Brexit’i ertelemeyeceğim.” diyebilecek kadar istikrarlı görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu