Yatırım yapmaya başla!

BNP Paribas’ın 2020 İlk Çeyrek Net Geliri %33 Düştü

Fransız BNP Paribas, 2020 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 33 daha az gelir elde ettiğini açıkladı.
BNP Paribas’ın 2020 İlk Çeyrek Net Geliri %33 Düştü

Fransız borç veren BNP Paribas, 2020 yılının ilk çeyreğine ilişkin kazançlarını açıkladı. Buna göre; net geliri, 2019’un ilk çeyreğindeki 1,9 milyar Euro’dan yüzde 33 azalarak, 1,3 milyar Euro düzeyinde gerçekleşti.

Banka, ilk çeyrek net gelirindeki düşüşün, koronavirüsün neden olduğu üç büyük olumsuzluktan etkilendiğini açıkladı.
Bankanın İlk Çeyrek Net Geliri Düşüş
Görsel Kaynak: BNP Paribas

BNP Paribas CFO’su Lars Machenil, ilk çeyreğin çok iyi başladığını ancak sonuna doğru kötüleştiğini söyledi. CNBC’ye konuşan Machenil, bankanın net gelirinin COVID-19 pandemisine bağlı olarak üç farklı açıdan etkilendiğini ifade etti.

İlk nedenin, risk maliyetleri konusunda attıkları adımlar olduğunu söyledi. Risk maliyetlerini yarım milyara çıkardıklarını dile getirdi. Devam eden salgın yüzünden potansiyel kredi zararları için 502 milyar Euro ayırdıklarini belirtti.

Banka, yeni temettü kısıtlamalarından 184 milyon gelir kaybı yaşarken, piyasa değerlemesinde 384 milyon Euro düşüş gerçekleştiğini de bildirdi. Ayrıca bankanın geliri 2019 yılının ilk çeyreğinde 11,1 milyar Euro iken, bu çeyrekte 10,9 milyar Euro oldu.

BNP Paribas işletme giderleri, 2019’un ilk çeyreğinde 8,5 milyar Euro iken, bu çeyrekte 8,2 milyar Euro olarak gerçekleşti.
İşletme Giderleri, 2019 4. Çeyreğe Göre Arttı
Görsel Kaynak: BNP Paribas

Çekirdek sermaye yeterlilik oranı ise bir yıl önce %11,7 düzeyindeyken, bu çeyrekte %12’ye yükseldi. Bankanın uluslararası finansal hizmetler birimindeki gelir ise borsa değerlemelerinde son zamanlarda meydana gelen düşüş, varlıklarının yönetim altındaki değerini etkilediği için bir yıl öncesine göre %5 daha düşük açıklandı.

Salgın nedeniyle yaşanan piyasa volatilitesi ise bankanın özkaynak ve ana hizmetler işini de olumsuz etkiledi. Buradaki gelir, 488 milyon Euro’dan -87 milyon Euro’ya geriledi. Fransa iç pazarında perakende ticaret gelirleri de bir önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 4,4 oranında düşüş kaydetti. Banka, şubelerinin neredeyse yüzde 90’ını Mart ayında açık tutmuştu.

Machenil, ekonomiyle ilgili görüşlerini de paylaşırken, ekonominin yıl sonundan önce eski seviyelere dönmesinin mümkün olmadığını söyledi. Kendi senaryolarına göre 2019’daki gibi bir GSYİH seviyesine geri dönüşün 2022’den önce mümkün olamayacağını da ifade etti. Banka kendi gelirinin ise 2019 yılındaki net gelirden yüzde 15 – 20 oranında düşmesini bekliyor.

Bankanın hisse senetlerine baktığımızda 2009 krizinden bu yana görülen en düşük seviyelerden işlem görüyor.
BNP Paribas Hisse Senetleri Performansı
Görsel Kaynak: BNP Paribas

Şubat ayının ortasında 54,22 Euro’ya kadar yükselen hisse senetleri, buradan hızlı bir geri çekilme yaşadı. 23 Mart’ta 25,43 Euro’ya kadar gerileyen hisse senetleri, 25 – 30 Euro bandında hareket ediyor. Kısıtlamaların hafifletileceği haberlerinin gelmeye başladığı Nisan sonunda ise 30,70 Euro’ya kadar yükseldi.

BNP Paribas hisseleri, 1 yıllık bazda yüzde 37,78 oranında eksi yönlü performans gösteriyor. Bugünkü işlemleri ise yüzde 3,39 oranında yükselişle 28,03 Euro’dan gerçekleştiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum